Gıda Hattı

Fındıkta Rekolte Tahminleri, İhracat Fiyatlarını Etkiliyor (Dünya)

28 Temmuz 2007, 02:00
Paylaş

Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı Mustafa Sever, 2006/2007 sezonunda, 250 bin ton fındık ihracatı karşılığında 1,3 milyar dolar gelir beklendiğini bildirdi. Fındıkta fiyat spekülasyonlarının önlenmesinde rekolte tahminlerinin büyük önem taşıdığına dikkati çeken Sever, üretimin düşük veya yüksek gösterilmesinin fındıkta ihracat fiyatlarını etkilediğini söyledi. Rekolte tahminlerinin üreticiler, ihracatçı birlikleri ve tüccarı temsil eden kurumlar arasında büyük tartışmalara yol açtığını ifade eden Sever, bu tahminlerin bilimsel yöntemle ve tek elden yapılması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile ortak proje başlattıklarını söyledi.

Bakanlık tarafından uydu fotoğrafları kullanılarak dikim alanlarının belirlenmesine yönelik başlatılan proje için FTG 580 bin YTL kaynak aktarıldığını belirten Sever, "böylece, rekolteye bağlı olarak, fındık fiyatlarındaki spekülasyon önlenmiş olacak" dedi.

İhracat miktarı arttı gelir düştü

Sever, 2003 ve 2004 yıllarındaki kötü hava koşullarından kaynaklanan ve sürdürülebilir olmayan yüksek fiyat gerçekleşmeleri ihmal edilirse, fındık ihracatında, Cumhuriyet döneminin en yüksek değerlerine ulaşılmış olacağını açıkladı. İhracat sezonunun 46. haftası itibariyle karşılaştırılınca, geçen sezon 447 bin 260 ton olan kabuklu fındık ihracatının bu sezon yüzde 3,8 artarak 464 bin 388 tona yükseldiğini bildiren FTG Başkanı Sever, ihracattan sağlanan gelirin ise yüzde 38 azalarak 1 milyar 156,4 milyon dolara düştüğünü söyledi. Yılda ortalama 200-250 bin ton iç fındık ihraç eden Türkiye, fındık arzının düşmesinden kaynaklanan fiyat artışlarının yaşandığı dönemler hariç, ilk kez, aynı miktarda fındık ihracatı ile 1 milyar doların üzerinde döviz geliri sağlamış olacak.

Reklamlara devam

FTG'nin tanıtım çalışmaları sonucunda, "aganigi-naganigi" kampanyalarının da etkisiyle fındıkta yurtiçi tüketimin 60 bin tondan 80 bin tona yükseldiğini de belirten Sever, bu sezon yeni bir tanıtım kampanyası başlatacaklarını bildirirken, hedeflerinin iç tüketimi 100 bin tona çıkarmak olduğunu kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.