Gıda Hattı

Fındıkta kavga ihracatı vurdu

15 Ocak 2007, 12:40
Paylaş

     Satış 8 bin ton arttığı halde, gelirler yarı yarıya düştü Fındık, yeni ihracat sezonunu kayıpla açtı. İlk 4 aylık ihracat rakamlarına göre fındık ihracatı miktar olarak 8 bin ton artsa da elde edilen gelir geçen yılın aynı dönemine göre yarıya yakın düştü.

     Üretici, ihracatçı ve hükümet üçgenindeki fındık kavgasının faturası, ihracatçıya çıktı. Firmalar eylülde açılan 2006/2007 ihracat sezonuna döviz kaybı ile başladı. Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği, 2006/2007 ihracat sezonu ilk 4 aylık rakamlarına göre fındık ihracatı miktarında 8 bin tonluk bir artış yaşandığını, ancak geçen sezonun aynı dönemine göre elde edilen gelirin yarıya yakın düştüğünü açıkladı. 2005-2006 sezonunda 1 Eylül- 31 Aralık tarihleri arasında toplam 1 milyar 58 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ihracatçı, bu sezonun aynı döneminde 575 milyon dolar ihracatla yetindi.

İhracat rakamları ile ilgili sektör temsilcileri ise iyimser ve kötümser iki ayrı tablo çiziyor. Eski Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Lokman Kondakçı'ya göre ihracat tablosu Türkiye'nin bu yıl 1 milyar dolarlık zarara uğratıldığını gösteriyor. Geçen yıl sezonun 2 milyar dolarlık ihracatla kapandığını hatırlatan Kondakçı, gelecek sene rakamların daha da düşeceğini belirterek "Fiyatların düşmesi hiçbir dönemde talepte artış yaratmadı. Bundan sonra da böyle bir gelişme beklenmesi yanlış" dedi. Fındığın amiral gemisi olan Fiskobirlik de dahil, fındıktan anlamayan kişilerin piyasada olduğunu ve bu devam ettiği sürece fiyatların artmayacağını kaydeden Kondakçı, "TMO 3.6 YTL vererek tavan fiyatı zaten açıklamıştır" dedi.

Akçakoca bölgesinde ihracat yapan İsmail Engin de ihracatta yaşanan erimeyi hükümetin geçen sezon takındığı tavra bağlıyor. "Avrupalı 7 YTL fiyattan değil, hammadde bulamamaktan korkuyor. Zarar boşuna yaşanmıştır" diyen Engin, bundan sonraki beklentilerinin ise fiyatların yükselişi olduğunu ifade etti. Engin, bunun olup olmayacağının ilk işaretlerinin ise önümüzdeki sezonun rekoltesine bağlı olarak Şubat ayında alınacağını kaydetti. Bu yıl fındık rekoltesinin yüksek olması nedeniyle fiyatların beklendiğinin çok altına düştüğünü söyleyen ihracatçılar ise ihracattaki tabloyu yaşanan düşüşle açıklamanın yanıltıcı olabileceğini ve söz konusu düşüşe rağmen rakamların sevindirici olduğunu savunuyorlar. Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Sabit Sabır, bu yıl ihracatta herhangi bir sorun yaşanmadığını ve fiyatların normal seviyede olduğunu belirtti.

Geçen yılın özel bir yıl olduğuna işaret eden Sabır, "İki yıl önce yaşanan donun etkisi piyasada hâlâ hâkimdi. Üstelik geçen sezon sonuna doğru fındık rekoltesinin tahmin edildiğinin çok üstünde olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle Fiskobirlik'in verdiği 7 YTL fiyat bu yıl düştü. Fiyatlar olması gereken seviyede" dedi. İhracatçı Sebahattin Arslantürk ise bu sezon yaşanan gerilemenin sektörü analiz etmede yanıltıcı olabileceğine dikkat çekerek "Fındık sektörü çok ciddi tartışmalar ve dalgalanmalar yaşadı. Bütün bunlara rağmen aslında ihracat tablosunun sevindirici olduğunu görüyoruz. TMO ve Fiskobirlik önümüzdeki günlerde piyasaya fındık satmazsa fiyatlar yükselme grafiğini yakalayacaktır" dedi.Piyasada şu anda bazı ihracatçıların kentali 400 dolar üzerinden alivre satışlara başladıkları dile getiriliyor. Bu tür satışların sektörü felakete sürükleyeceğini söyleyen bazı ihracatçılara göre önümüzdeki sezon fındıkta yok yılı olacak. Şu anda verilecek her fiyatın kayıp olduğunu dile getiren kimi ihracatçıya göre alivre satış için vakit henüz çok erken.

 

 

    

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.