Gıda Hattı

Fındık üreticisi Çinli heyeti bekliyor

9 Nisan 2007, 13:42
Paylaş

Arz fazlası nedeniyle düşük fiyat sıkıntısı yaşayan Karadenizli fındık üreticilerinin gözü Çinli çikolata üreticisinde. Fındık ihracatını artırmak için çeşitli girişimlerde bulunan Fındık Tanıtım Grubu tarafından davet edilen Çinli çikolata üreticileri Karadeniz Bölgesi'nde temaslarda bulunacak.

Türkiye'nin en büyük 3 fındık firmasının yöneticileri Çin ile yapılacak karşılıklı anlaşmalarla arz fazlası ürünü eritebileceklerini, ilk etapta bir şey çıkmasa dahi ileriki yıllarda iyi bir pazar kaybedilmemeli görüşündeler.

Çin'in büyük bir pazar olduğunu ve kazanılması gerektiğini belirten Fındık Tanıtım Grubu ve Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gürsoy Gıda Tarımsal Ürünler Sanayi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, "Ülke olarak Çin'e yılda 9,5 milyar doları bulan ithalatımız varken buna karşılık ihracatımız 1 milyar doları dahi bulmamaktadır. Fındık Tanıtım Grubu olarak uzun zamandır Çin'de promosyon ve fındıkla alakalı olarak reklamlarımız yapılmaya devam etmektedir. Çin, fındık için büyük bir pazar, eğer düşündüğümüz gibi fındığımızı Çin'e ihraç edebilirsek hem ülkenin dış ticarette Çin'e karşı yaşadığı açığı kapatmış olur hem de ülkemizde yaşanan fındıkta arz fazlası diye bir sorunumuz kalmaz" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.