Gıda Hattı

"Fındığı Biz Alalım, Parasını TMO Ödesin"

20 Mayıs 2008, 10:14
Paylaş

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin piyasada kalmasını ve birliğin alacağı fındığın parasını da TMO'nun ödemesi istedi

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) piyasada kalmasını ve birliğin alacağı fındığın parasını da TMO'nun ödemesinin istediklerini söyledi. Bayraktar, Giresun Belediye Başkanı Hurşit Yüksel'i ziyaretinin ardından basın mensuplarının üreticiye ve bankalara olan borçlar, Fiskobirlik ve TMO ile ilgili sorularını yanıtladı.

1 Aralık 2007'de yapılan genel kurul sonrasında göreve geldiklerinde Fiskobirlik'in 170 milyon YTL borcu olduğunu ve depolarında 1 kilo bile fındık olmadığını kaydeden Lütfi Bayraktar, “Kamuoyunda, birliğin sessiz sakin ve hiçbir şey yapmadığı havası var. Ancak biz uzun vadeli projeler üretiyoruz. Göreve geldikten bu tarihe kadar elimizde fındık olmamasına rağmen yaklaşık 40 milyon YTL borç ödedik” dedi. Bu zaman içinde Başbakan Erdoğan ile 8 kez görüştüklerini ve üreticiye olan borçlarının yüzde 80'inini Temmuz ayının sonuna kadar ödeyeceklerini taahhüt eden Bayraktar, şunları söyledi:

'Başbakan fındığı bizden daha iyi biliyor'

“Geçmişteki sıkıntılar aradaki güvensizlikten kaynaklanıyordu. Biz Başbakan Erdoğan ile 8 kez görüştük. Fındığı bizden çok daha iyi biliyor ve bu konuya sıcak ve olumlu bakıyor. Biz yaklaşık 142 milyon YTL olan borcumuzun yüzde 80’ini ekstra bir yük altına girmeden, herhangi bir karşılığı olmadan, bir takım alternatifleri ve artıları düşünerek Temmuz ayı sonuna kadar ödeyeceğiz. İlk ödeme tarihimizi ise 5 Haziran olarak belirledik.”

Lütfi Bayraktar, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve TMO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kemaloğlu ile yaptıkları görüşmelerde bundan sonra TMO ile Fiskobirlik’in ortak çalışması için mutabakata vardıklarını dile getirerek, “TMO’nun piyasadan çekilmesi için iki farklı görüş var. Birincisi TMO hiç olmayacak, ikincisi ise TMO olacak ama alımları Fiskobirlik gerçekleştirecek. Biz bunun ikinci kısmında olacağımızı Başbakan Erdoğan'a bildirdik. Çünkü ‘TMO piyasadan hep gitsin’ demek, ‘Fındık üreticisine aktarılacak olan arz fazlası için gereken 1 milyar doları Fiskobirlik sen bul’ demektir. Bunu Fiskobirlik’in yapma imkanı yoktur. Bunu kimsenin hatta TMO’nun bile tek başına yapma imkanı yoktur. Biz TMO’nun piyasada olmasını ancak bütün eylemleri Fiskobirlik’in yapmasını istiyoruz. Bu konuda da mutabakata vardık. Yani fındığı Fiskobirlik alacak, parasını TMO ödeyecek. Bütün hedefimiz bu” ifadelerini kullandı.

'Şu fiyat olsun deme şansına sahip değilim'

TMO’nun yaptığı ihaleler ile gelecek dönem için fındık fiyatının nasıl belirleneceği yönünde kendisine yöneltilen soruya da Bayraktar, şöyle cevap verdi:

“TMO’nun ihalelerinin direkt satışa yönelik olduğu kanaatinde değilim. Kamu kurumu olduğu için bazı bakanlıklara verdiği bir kısım sözler var. Bu yüzden sıkışan TMO, fındık satmak için çaba gösteriyor ve ‘İhale yapıyorum ama alan yok’ diyor.”

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, yeni ürün fiyatı hakında sorulan bir soruyu da “2008 fındık fiyatı için ise henüz bir çalışmamız olmadı. Şu fiyat olsun deme şansına sahip değilim. Ancak görünen o ki rekolte belli, stok da var. Bizim üreticinin eline geçecek en yüksek fiyatı vermek gibi bir çabamız olacak. Bugünden şu demek makul ve mantıklı yaklaşım olmaz. Ama sonuçta da arz- talep meselesi. Bunu da bilmek gerekir” diyerek sözlerini noktaladı. (dha)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.