Gıda Hattı

EYT ne zaman çıkacak? EYT kimleri kapsıyor?

14 Nisan 2022, 07:40
Paylaş
EYT ne zaman çıkacak? EYT kimleri kapsıyor?
EYT yasası'ndaki gelişmeler emeklilik prim ödemelerini gerçekleştiren fakat yaş şartını bekleyen milyonlarca vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, EYT ne zaman çıkacak? EYT kimleri kapsıyor? İşte detaylar.

EYT yasası'ndaki gelişmeler emeklilik prim ödemelerini gerçekleştiren fakat yaş şartını bekleyen milyonlarca vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, EYT ne zaman çıkacak? EYT kimleri kapsıyor? İşte detaylar.

EYT son durum, Emeklilikte Yaşa Takılan yaklaşık 900 bin emekli adayı tarafından takip ediliyor. Yaş şartı nedeniyle emeklilik için gün bekleyen vatandaşlar EYT son dakika gelişmelerini yakından izliyor. EYT düzenlemesiyle ilgili 6 adımlı yol haritası çizilirken AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu’nun konuyla iligli açıklaması 5 bin iş gününü tamamlayan 1999 yılı öncesi emeklilik sigortasına pirim ödemeye başlayan vatandaşlara umut ışığı yaktı.

EYT'DE UMUT IŞIĞI YANDI!

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu'nun EYT açıklaması: "Daha önce zikredilen kadrolarla ilgili geniş bir çalışma yapılıyor. Bu konuda paydaşlarla birlikte 2 toplantı gerçekleştirildi. Bu, bir yasal çerçeveye, teklife dönüştürülmek için genel kurulumuza gelecek. 3600 ek göstergeyi polislerimize mutlaka vereceğiz. Bununla beraber sözleşmeli personelimizin durumu ele alınacak ve sonra da EYT'li kardeşlerimizin durumu ele alınacak ve 2022 yılı içinde kamuoyuyla paylaşılacak.

KURTULMUŞ'TAN ÖNEMLİ EYT AÇIKLAMASI!

Akbaşoğlu'ndan bir önceki açıklama ise AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan gelmişti. Kurtulmuş EYT ile ilgili şunları ifadeleri kullandı:

Milletin konuştuğu, talep ettiği, beklentilerinin tamamını masaya yatırırız. Bunların tamamıyla ilgili çalışmalarımızı öteden beri sürdürürüz. Milletin gündeminde olup da bizim gündemimizde olmayan hiçbir konu yoktur. Ancak devlet yönetiminde bir şeyi talep etmek başka bir şey, onu gerçekleştirebilmek başka bir şeydir. Taleplerin gerçekleştirilebilmesi için de eldeki imkanlar, fırsatlar, öncelikler çerçevesinde bu değerlendirmeler yapılır. Yaparken de milletin hayrına olacak şekilde sonuçlar alabilmek için gayret sarf edilir. Bundan milletimiz emin olsun bu konu epeydir bakanlığın da gündemindedir. Bu konuyu yeterince biliyoruz ve çalıştık. İnşallah milletin hayrına sonuçlanmasını ümit ederiz.

EYT YASASI KİMLERİ KAPSIYOR?

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç EYT'nin kimleri kapsadığını açıkladı. Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; 8 Eylül 1999 tarihinden önceki koşulları yerine getiren herkese emeklilik hakkı sağlanırsa, prim günü ve sigortalılık süresi kriterini yerine getirenler yaşa bakılmaksızın emekli olabilir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK’lı kadınlar 20; erkekler 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 prim günü koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. BAĞ-KUR’da kadın ise 20 tam yıl, erkek ise 25 tam yıl prim ödemesi ya da kadın ise 50, erkek ise 55 yaşında olması ve 15 tam yıl prim ödenerek emekliliğe hak kazanılıyordu.

EYT YASASINDA 6 ADIMLI YOL HARİTASI

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT çözümü için 6 adımın üzerinde duruluyor.  İşte, EYT düzenlemesinin 2022 yılında çözüme kavuşması için medyada öne çıkan 6 adımlı yol haritası

EYT yasasının kapsamı belirlenecek

Emeklilik için aranan şartlar tespit edilecek

EYT düzenlemesinin mali boyutu için hesaplamalar yapılacak

Maaşın ne kadar olacağı hesaplanacak

EYT yasasının uygulama şekli tespit edilecek

Konuyla ilgili taslak yazılacak ve karar alınacak

EYT YASASI İÇİN 5 FORMÜL

Birinci formül: 3600 günü dolduran kadın 50, erkek 55 yaşında emekli olabilir. Bu formülde 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 3600 günü doldurmaları halinde kadınlar için 50 erkeler için 55 yaşında emekli olabilecekleri bir seçenek göze çarpıyor.

İkinci formül: Kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin günü dolduran emekli olabilir. Burada yine 1999 öncesindeki Emeklilik şartları göz önüne alınacak. Kadınların 7200 prim günün erkelerin ise 9 bini prim gününü doldurarak emekli olabilmeleri öngörülüyor. Bu formülde yaş şartına bakılmayacak. 1999 öncesindeki emeklilik şartları gibi yaşa bakılmadan prim günü doldurularak emekli olunabilecek.

Üçüncü formül: Emekliliğe kalan süre için her yıl belli oranda kesinti ile emekli olunabilir. Bu maddede önemli bir detay bulunuyor. Bu artı çalışanın kabul etmesi gerekiyor. Kalan yılları için maaşından bir kesinti oranı belirlenecek. Ve bu sabit kesinti oranının da devlet tarafından belirlenmesi gerekiyor. Bu oranın önceden belirlenmesi ve çalışanın bunu kabul etmesi gerekiyor.

Dördüncü formül: Kanundaki yaşa kadar maaş kesintisi ile emekli olunabilir. Kişinin kabul etmesi halinde kanundaki yaşa kadar maaş kesintisi ile emekli olunabilecek. Kanundaki yaşı karşıladığı zaman maaşındaki kesinti sona ererek kişi hak ettiği emekli maaşını alacak.

Beşinci formül: 5 bin ile 9 bin 750 prim günün dolduran emekli olabilir. 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5 bin ile 5975 prim günü dolduranlar yaş dikkate alınmadan emekli olabilecek. Elde olan 5 seçeneğin de çok farklı sonuçları var. Bütün bu sonuçlar alışıyor. Henüz EYT için net bir karar verilmiş değil.

Haber Etiketleri

EYT

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.