Gıda Hattı

EYT ile ilgili formüller masada! Emeklilikte Yaşa Takılanlar için öne çıkan formüller neler?

22 Ocak 2022, 15:27
Paylaş
EYT ile ilgili formüller masada! Emeklilikte Yaşa Takılanlar için öne çıkan formüller neler?
EYT ile ilgili formüller masada! Emeklilikte Yaşa Takılanlar için öne çıkan formüller neler? Uzun zamandır çıkıp çıkmayacağı merakla beklenen ancak 2021 yılında iktidar kanadından gelen açıklamalarda rafa kaldırıldığı belirtilen EYT yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili çalışma yeniden gündemde.

EYT ile ilgili formüller masada! Emeklilikte Yaşa Takılanlar için öne çıkan formüller neler? EYT ile ilgili çalışmalar hızlandı ve masaya 5 formül geldi. O formülleri A haber muhabiri canlı yayında anlattı. İşte EYT için düşünülen formüller.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu gündemdeki sıcaklığını korurken, gelen son dakika bilgilerine göre; EYT için 5 adımlı yol haritasının belirlendiği ifade ediliyor. Önümüzdeki süreçte meclise gelmesi için hazırlıkları yapılan EYT için başta Almanya ve Finlandiya modeli olmak üzere diğer formüller de konuşuluyor. İşte A Haber Muhabiri Mert Hacıalioğlu'nun canlı yayında aktardığı bilgilere göre; Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda son durum!

EYT ile ilgili formüller masada!
EYT ile ilgili formüller masada!

1- Kısmi emeklilik formülü

9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 10 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyor. Buna kısmi emeklilik deniliyor. Böylece 3600 günü tamamlayanlar kadınsa 50 erkekse 55 yaşını da doldurmak şartıyla emekli olabiliyorlar. Emeklilik yaşını 3600 günü ya da 50-55 yaş şartını tamamladığı tarih belirliyor. Ancak EYT kapsamında 3600 günü olanlar için kadınsa 50 erkekse 55 yaşını tamamlayanların emekli edilmeleri bir formül olarak duruyor.

2-Emeklilik için yaş yerine sigorta ve sigorta süresine bakılması formülü

Bu formülde ise 99 öncesindeki emeklilik şartları dikkate alınıyor. Yani kadınlarda 20 yıllık (7200 gün) erkeklerde ise 25 yıllık (9 bin gün) sigortalılık süresini tamamlayanların yaş şartına bakılmadan emekli olması durumu ortaya çıkıyor.

3-Kademeli emeklilik formülü (Almanya modeli)

Almanya'da daha önce uygulanan formüle göre sigortalıya bir teklif sunuluyor. Emeklilik için kaç yıl kalmışsa her yıl için belli oranda kesinti yapılıyor. Burada kesinti oranı yıllık yüzde 2 oluyor. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birisinden yüzde 8 kesinti yapılıyor. Böylece daha az maaşla daha erken emeklilik ortaya çıkıyor.

4-Prim tamamlayarak emekli olma

Buna göre; 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ile 5975 gün arasında prim gerekiyor. Burada primini tamamlayanların yaşına bakmadan hak sahibi olması durumu ortaya çıkıyor.

5-Emekliliğe kadar maaş kesintisi, emeklilik şartları tamamlandığı maaş kesintisiz devam edilmesi - (Finlandiya modeli)

EYT'de bu modelde Almanya'da uygulanan sisteminde olduğu gibi belli oranda kesinti belirleniyor ve sigortalı kesintiyle erken emekli oluyor. Ancak yasanın söylediği yaşa gelip emeklilik şartları oluşunca kesinti ortadan kalkıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

EYT

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.