Gıda Hattı

Evinizdeki duman kokusu nasıl giderilir?

24 Ekim 2021, 12:13
Paylaş
Evinizdeki duman kokusu nasıl giderilir?

Sigara dumanı, odun sobasından çıkan duman ya da yemeklerden ileri gelen dumanlar halılara, giysilere, perdelere duvarlara ve mobilyalara sinebiliyor. Duman kokusundan kurtulmak imkânsız değil. İşte duman kokusunu gidermek için pratik öneriler.

Eviniz, gününüzün önemli bir bölümünü geçirdiğiniz yerler. Bu nedenle evinizdeki duman kokularından kalıcı olarak nasıl kurtulacağınızı öğrenmek fayda sağlıyor. Şüphesiz uygun havalandırmanın rolü duman kokusundan kurtulmak için oldukça kritik. Temiz havayı içeri itme ve evinizdeki kirli havayı dışarı çekme konusunda etkili olan klima kullanmak büyük avantaj sağlıyor.

Duman kokuları sert ve yumuşak mobilyalara nüfuz etmeden önce odalar arasındaki sirkülasyonu sürdürmek, duman kokularının kalıcı olmasını önleyebilmekte.

Ev mobilyalarınızdaki duman kokularından nasıl kurtulacağınıza gelince, biraz ekstra temizlik planı yapmanız gerekiyor. Öncelikle bir çift temizlik eldiveni giymenizi ve tüm halılarınızı, perdelerinizi, döşemeli mobilyalarınızı, şiltelerinizi, giysilerinizi ve duman kokusunun bulunabileceği diğer her şeyi iyice dezenfekte etmenizi ve kokularını gidermeniz öneriliyor. Peki, bu dezenfeksiyonu hangi bileşenlerle yapmalıyız?

Dezenfeksiyon söz konusu olduğunda, temizlik malzemeleri cephanenizde iki ürün bulunması özellikle yararlı olacak. Kabartma tozu ve beyaz sirke. Kulağa eski moda ilaçlar gibi gelebiliyor. Ancak bu günlük ev eşyaları duman kokuları üzerinde harikalar yaratabiliyor. Sirke ve karbonatı sprey özelliği olan bir şişeye koyarak püskürtmek oldukça fayda sağlıyor.

Duman kokusundan kurtulmak için pratik öneriler

Özellikle kış aylarında ev havasını nemlendirmek için buhar makineleri kullanılıyor. Buhar makinelerinin içerisine aromatik yağlar eklemek duman kokularını giderebiliyor. Lavanta yağı ve okaliptüs yağı ideal olabiliyor

Eğer duman kokusu evinizde çok yoğun ise soğan kullanabilirsiniz. Kulağa biraz ilginç gelse de faydasını görebilirsiniz. Soğanı ortadan keserek evinizde dumana hapsolmuş yerlere koymanız işinizi kolaylaştırabiliyor.

Son olarak amonyak da duman kokusunu hapsediyor. Amonyak kötü kokuları emerek havayı temizliyor ve nötr hale getiriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.