AramaArama
Gıda Hattı

Evinizde biriken tozun bir kısmı uzaydan geliyor!

16 Ağustos 2021, 12:26
Paylaş
Evinizde biriken tozun bir kısmı uzaydan geliyor!

Düzenli olarak evinizi süpürseniz bile elektrik süpürgenizde her zaman toz birikir. Hatta bu tozun bir kısmı da uzaydan gelmektedir. Gökbilimciler tarafından bu tozlar mikro meteoritler olarak adlandırılmaktadır.

Aslında bu tozların tespitine yönelik araştırmalar çok da yeni değildir. Bilim adamları 1891’den beri deniz tabanına, çöllere ve kutup buzullarına inen mikro meteorit kalıntılarını toplamaktadırlar. Peki, bu meteoritler dünyaya nerden ve nasıl gelmektedir?

Gökbilimciler bu meteoritlerin birçoğunun Jüpiter’in yer çekiminden etkilenen küçük kuyruklu yıldızlar olduğunu tahmin etmektedirler. Hatta az bir kısmının da asteroit kuşağından geldiği bilinmektedir.

Jüpiter Güneş’ten aldığı enerjinin 2-3 katı kadarını dışarı yaymaktadır. Bu enerji de etrafındaki küçük kuyruklu yıldızları etkilemektedir. Bu meteoritler uzayda inanılmaz bir hızda hareket etmektedirler. Bir tüfek mermisinin hızının yaklaşık 80 katı kadar hızlı hareketlerinin olduğu bilinmektedir.

Bu meteorit tozlarının en büyük etkileri ise uyduları ve uzay istasyonlarını tehdit etmeleridir. Uyduların ve uzay istasyonlarının üzerinde birikerek uyduların ve uzay istasyonlarının işlevlerini bozabilmektedir.

“Earth and Planetary Science Letters'da” yayınlanan bir çalışmada, yazarlar yılda yaklaşık 15.000 ton mikro meteoritin atmosferimize girdiğini bildirdiler. Bu meteoritlerin büyük bir kısmı atmosfer girişinde tutulsa da az bir kısmı da evlerimizde, oturma odalarımızda birikmektedirler.

Birçok mikro meteorit erir ve birer küre haline dönüşürler. Bu küreleri de evlerimizde biriken tozlar olarak görebilmekteyiz. Bu tozların bir kısmı da erimemektedir. Dünya yüzeyinde biriken kozmik tozların erimemesi aslında bu tozların karakterine, bileşimine, hızına, atmosfere giriş açısına bağlıdır.

Bu tozların dünyaya gelişi aslında gezegenin yaşamını ve jeolojisini de etkilemektedir. Çünkü bu tozların yapısında karbon elementi bol miktarda bulunmaktadır. Kimyagerlerin bu tozları incelemeleri hala devam etmektedir. Bu incelemeleri de tozların yapısındaki karbon atomlarını referans alarak yaptıkları bilinmektedir.

Yakın zaman da mikro meteoritler hakkında daha çok araştırmanın yapılması ve bu tozların etkilerinin daha geniş kapsamda araştırılması beklenmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.