Gıda Hattı

Evde kalanların gözdesi yemek tarifleri veren internet siteleri!

8 Mayıs 2020, 19:25
Paylaş
Evde kalanların gözdesi yemek tarifleri veren internet siteleri!

Covid-19 salgını ile birlikte insanlar eve kapandığı için hiç yemek yapmasını bilmeyenler bile, bu süreçte yemek yapmayı öğrendi. IAB Türkiye'nin hazırladığı rapora göre, yemek tarifleri veren sitelerin ziyaretçi sayısı 27 Nisan haftası, Mart'ın ilk haftasına göre yüzde 139 artış gösterdi.

Evlere çekilmemizle birlikte ilgi alanlarımız, ihtiyaçlarımız ve önceliklerimiz de değişmeye başladı. Dışarıya çıkamama, güçlü bağışıklık sisteminin gıda ile yakın ilişkisi dışarıdan yemek söyleme alışkanlığını azaltarak bizi mutfağa yönlendirdi. Beslenme ihtiyacını karşılamak üzere mutfağa girenler yemek yapmanın keyfini de keşfedince, farklı tatlar ve tarifler arama adına soluğu dijital kanallarda aldı.

Evde kalıyoruz, yemek yapıyoruz!

İş başa düştüğü için yemek yapanlar ya da yemek yapmaktan zevk alıp yeni alternatifler arayanlar yemek tarifleri sitelerinden yardım aldılar.

Gemius tarafından hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’na göre Yemek tarifleri içerikli siteleri ziyaret edenlerin sayısı 27 Nisan haftasında Mart’ın ilk haftasına göre %139 artış gösterdi.

Mart ayının ilk haftasında yemek tarifleri sitelerini ziyaret edenlerin sayısı 348 bin seviyesindeyken, Nisan ayının son haftasında bu sayı 832 bine ulaştı. Yemek tarifleri sitelerini ziyaret edenlerin %56’sını kadın ziyaretçiler oluştururken, erkeklerin de bu içeriklere ilgisinin hayli fazla olduğunu söylemek mümkün.

Çocuklu ziyaretçiler daha fazla!

Çocuk sahibi olmak da evde düzenli yapmayı gerektiren faktörlerin başında geliyor. Gemius tarafından hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’na göre yemek tarifleri içerikli siteleri ziyaret edenlerin %56’sı çocuklu ziyaretçilerden oluşuyor.

Yemek tarifleri içerikli siteleri ziyaret edenlerin başında 25-34 yaş aralığındaki daha deneyimsiz kitle ile belki de online platformların ulaşılabilirlik avantajını kullanarak yeni alternatifleri deneyimlemek isteyen 55 yaş üzeri kullanıcılar oluşturuyor. Her iki yaş grubu da toplam kullanıcılar içinde %21’lik paya sahip.

Yemek tarifi içerikli sitelerin ziyaretçileri arasında AB ses grubunda yer alan ziyaretçiler %36 paya sahip. Bu grubu %33 ile C1 grubu izliyor.

Online süpermarket mağazalarını kullanma oranı

Yemek tarifleri içerikli siteleri ziyaret eden kullanıcılardan, malzeme ihtiyaçlarını online süpermarket sitelerinden karşılamayı tercih edenlerin oranı yaklaşık %18.

Yemek tarifi sitelerini ziyaret eden kullanıcıların en fazla ziyaret ettiği süpermarket sitesi ise migros.com.tr oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.