AramaArama
Gıda Hattı

Evde hangi sporlar yapılır? Evde yapılacak egzersizler neler?

27 Mayıs 2021, 18:33
Paylaş
Evde hangi sporlar yapılır? Evde yapılacak egzersizler neler?

Evde hangi sporlar yapılır? Evde yapılacak egzersizler neler? Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz konuların başında bulunan en önemli konu kuşkusuz egzersizdir. Egzersiz, hem psikolojik hem de fiziksel anlamda zinde kalmaya destek olurken bunun yanında bir çok fayda sağlar.

Egzersiz Hareketleri: Evde hangi sporlar yapılır? Evde yapılacak egzersizler neler?

Evde yapılacak egzersizler için ilk önce kişi çok kararlı olmalıdır. Bu durum, egzersizlerin devamlılığı adına çok önemlidir. Bu sayede birey, sürekli egzersiz alışkanlığını oldukça kolay bir şekilde edinebilir ve egzersizlerin devamlı şekilde ertelenmesini önleyebilir.

Egzersizler yapılırken egzersizlere başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bireyin kendi kondisyonuna göre egzersiz hareketlerini tercih etmesidir. Bir süre boyunca hareketsiz kalınmasından ötürü egzersizlere hafif hareketler ile spora başlanmalıdır.

Bireyin kas kütlesi, yaşı ve mevcut olan kondisyonuna göre hareketlerin tercih edilmesi önemlidir. Bunun dışında gün içerisinde bir saatlik egzersiz yapmanın yerine aralıklı olarak beşer dakikadan oluşan programlarla egzersiz yapmak daha faydalı olacaktır.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Spor salonuna gitmek istemeyen kişilerin, evde yapılacak egzersizleri araştırdığını belirtmek önemlidir. Bununla birlikte pek çok hareket evde, kişinin kendi çabaları ile yapılabilmektedir. Evde yapılacak olan egzersizler içerisinde; plank, şınav, squats, kuş köpek hareketi, karın kası egzersizleri, bel hareketleri gibi birden fazla hareket yapılabilir. Bu hareketlerin yapılması kişinin koordinasyonunu güçlendirecektir. Bununla birlikte yapılan egzersizlerden pek çok fayda görmek de mümkün olacaktır.

Şınav

Şınav

Şınav hareketinin doğru bir şekilde yapılması, hareketten fayda almak adına oldukça önemlidir. Plank pozisyonundayken, kollardan güç alıp yukarıya kalkmak gerekir. Şınavda en önemli olan husus; kalçayı, bacakları ve sırtı aynı seviyede ve düz bir çizgide tutmak şeklinde belirtilebilir. Bu hareket, kollarla beraber karın kaslarını da gerer. Daha sonra, plank pozisyonuna geri dönmek önemlidir.

Kuş- Köpek Hareketi

Plank

Plank egzersizi, hareket açısından kolay olan bir egzersiz türüdür. Bu harekette tek yapılması gereken şey, pozisyonun doğru ayarlanmasıdır. Doğru yapılması adına kişi, dirseklerin ve ayak parmaklarının üzerinde kuvvetini toplamalıdır. Bu egzersizin önemi, sırtı dümdüz bir şekilde tutmaktadır. Eğer egzersiz yapılırken dirseklerin üstünde durulduğunda zorlanılmıyorsa, hareket yanlış yapılıyor demektir. Bu pozisyonda dururken, kişiyi dik tutmaya çalışan kaslar çalışır. Kol kasları, sırt kasları, karın kasları ve kalça kasları aynı anda çalışır.

Kuş - Köpek Hareketi

Bu egzersiz yapılırken, bacakların ve ellerin üstünde durup başlamak önemlidir. Daha sonra bir bacak düz tutulmalı ve sağa sola gitmesini önleyerek uzatmaya çalışılmalıdır. Bununla beraber bu hareketi zıt tarafta yer alan kol ile yapmak gerekir. Daha sonra diğer bacak ve kol adına egzersiz tekrarlanmalıdır.

Squats

Squat tam anlamıyla denge ile alakalıdır. Kollar, omuz genişliğinde açarak topukların üstünde durmak gerekir. Sandalyeye otururmuş gibi yavaş yavaş çömelip kalkmak önemlidir. Bacakların ve ayakların düz çizgide olmasına dikkat etmek önemlidir. Hareket yapılırken, kollar uzatılabilir ya da ense arkasında kavuşturulabilir. Tamamen aşağıya doğru inildiği zaman, kişi kendini olabildiğince yavaş bir biçimde yukarı çekmeye başlamak gerekir.

Karın Kası ve Kalça Hareketleri

Karın kası ve kalça hareketleri adına, eller ve ayaklardan yardım alarak vücudun üçgen gibi biçim alması sağlanmalıdır. Bacaklarından biri yükseğe kaldırılmalı ve yavaş yavaş indirilmeli daha sonra da diz ile buruna değmeye çalışılmalıdır. Aynı hareket diğer bacak ile yapılmalıdır.

Karın Kası Hareketleri

Sırt üstü yatarak, kollar yukarı doğru kaldırılmalıdır. Daha sonra bacaklardan birisi kaldırılarak, kola doğru getirilmeli ve ele dokunulmalıdır. Başlangıç pozisyonuna dönüp, diğer kol ve bacak ile tekrarlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sol kol ile sol bacak, sağ kol ile sağ kolun aynı anda çalıştırılmasıdır.

Bel Hareketleri

Bu hareket bacaklar, dizden hafif geniş ve kırık olarak açık biçimde kişinin kendini duvara yaslaması ile gerçekleştirilir. Kişi eline bir top almalı veya parmaklarına lastik geçirilmelidir. Daha sonra bir sola bir sağa yavaş hareketler ile dönmek gerekir. Dönüşlerde duvara dokunmaya çalışılmalı. Ancak bu harekette en önemli olan husus, egzersiz yapılırken dik durmaya çalışmaktır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.