AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Evde Hacamat nasıl yapılır? Hacamat faydaları nelerdir?

Evde Hacamat nasıl yapılır? Hacamat faydaları nelerdir?
30 Mayıs 2021, 13:19

Evde Hacamat nasıl yapılır? Hacamat faydaları nelerdir gibi sorular, vücudunun belli bölgelerinde ağrı olan vatandaşlar tarafından sorgulatılıyor. İşte hacamat ile ilgili bilgiler.

Vücuda sayısız faydası olduğu bilinen hacamat tedavisi, eklem ve kasları rahatlatıp bu bölgelerde görülen ağrıları hissedilir derecede hafifletmektedir. Birçok faydaların yanı sıra rahatsızlığı bulunan kişilerde de yapılmaması önerilmektedir. Peki, Hacamat nedir, nasıl yapılır? Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamat deriden ufak vakum yolu ile kan alınma yöntemine denir. Eski Mısırlılar döneminden gelen kadim tıp yöntemlerinden birisi olan hacamatın pek çok rahatsızlığa iyi geldiği de bilinmektedir. 5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur tedavisi olan hacamat, derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilerek yapılır. Yaygın olarak ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere uygulanır. Hacamat'ın pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Hacamatın zararları nelerdir?

Hacamat sıklıkla deride izlere neden olur. Bunun sebebi çürümeye benzer şekilde kanı yüzeye çıkarmasıdır. Hemofili gibi kanama bozukluğu olan ya da anti-koagülanlarla (kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler ) tedavi edilen hastalar için iyi bir tedavi seçeneği olmayabilir. Bu koşulları taşıyanlar, Tedaviden önce akupunktur uzmanı veya doktor ile tedavinin artı ve eksilerini tartışmalıdır.

Hacamat aktif inflamasyon, yanıklar, enfeksiyon veya açık yaralar bulunan cilt bölgelerinde yapılmamalıdır. Bazı rahatsızlıklar oluşabilir, ancak yan etki olarak değerlendirilmemelidir. Durağanlık ortadan kaldırılarak bağ dokusu ve kaslar gevşetildiğinden orta, geçici rahatsızlık beklenebilir.

Evde Hacamat nasıl uygulanır?

Deri altında birikmiş olan kan, kan özelliğini yitirmiş koyu renkli pelte kıvamındadır ve bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Hacamat ile bu kan vücuttan alınmaktadır. Hacamat uygun zaman aralıklarında belli zamanlarda uygun olarak yapılırsa, vücudun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntılar emilerek bedenimizin normal haline gelmesi sağlanmış olur.

Prof. Dr. Kaya’dan 'hacamat' uyarısı: Oldukça fazla suistimal var!

Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, kupa tedavisinin (hacamat) sertifikası olan doktorlar tarafından hastane ve merkezlerde yapılması gerektiğini belirterek, "Nelere iyi geleceği konusunda hastaları kandırmamak gerekiyor. Bu konuda oldukça fazla suistimal var. Hastanın modern tıptaki tedavilerinin önüne geçmemesi gerekiyor" dedi.

Menzil'in doktoru: Covid-19’dan korunmak için hacamat tedavisi yapılabilir

Hastanenin nöroloji uzmanı Dr. Suzan Üstün, bilimsel bir temeli olmayan bu yöntemin koronavirüse karşı dahi korunma sağlayabileceğini öne sürdü.

Son yıllarda hacamat tedavisinin önem kazandığını belirten Üstün, "Covid-19 salgınıyla mücadelede düzenli olarak hacamat yaptıran kişiler kronik hastalıklara karşı korundukları gibi virüse karşı çok daha güçlü bir savunma sistemine sahip oluyor" diye konuştu.

Dr. Üstün, "Negatif basınç ile kan, lenf ve hücreler arası sıvının dolaşımı artırılır. Böylece detoks yapılarak vücudun savunma sisteminin harekete geçmesi amaçlanır. Herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı kişilere yılda en az iki kez hacamat yaptırmaları önerilir. Hacamat, Covid-19’dan korunma amaçlı olarak yapılabilir. Ancak hastalığın geçirildiği sırada hacamat yapılması tedavide etkili değildir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.