Gıda Hattı

Evde bakım maaşı yatan iller 7 Haziran 2022 - Evde bakım maaşı şartları neler?

7 Haziran 2022, 16:16
Paylaş
Evde bakım maaşı yatan iller 7 Haziran 2022 - Evde bakım maaşı şartları neler?
Evde bakım maaşı yatan iller sorgulaması birçok kişi tarafından ayın farklı günlerinde yapılıyor. Peki 7 Haziran 2022 evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

Evde bakım maaşı yatan iller, hemen hemen her gün sorgulanıyor. Evde ağır engelli bulunan ve bu engelliye bakan kişiye ödenen evde bakım maaşı, birçok hane için geçim kaynağı olarak biliniyor. Eve giren maaşın evdeki kişi sayısına bölünerek belli bir barajı geçmemesi halinde alınan evde bakım maaşı, genellikle ayın ortasında, il il yatırılıyor. Peki Haziran 2022 evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? İşte Evde bakım maaşı yatan iller 7 Haziran 2022.

Evde bakım maaşı yatan iller sorgulaması yapanlar, alternatif olarak e devlet ve SMS ile de bu sorguyu yapabiliyor. SMS ile BAKIYE yazıp 4747'ye gönderilmesi halinde Ziraat Bankası'na yatan maaş, bakiye olarak görülebiliyor.

E-devlet üzerinden ise 'Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama' sayfasından evde bakım maaşının yatıp yatmadığı sorgulanabiliyor.

Evde bakım maaşı yatan iller 7 Haziran 2022

Evde bakım maaşı genellikle ayın 14'ünden sonra sırayla yatırılmaya başlıyor. Bu sebeple 7 Haziran günü henüz evde bakım maaşları hesaplara yatmaya başlamadı.

Evde bakım maaşı şartları neler?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 maddenin bulunması gerekiyor:

  1. Gelir kriterlerinin uygun olması,
  2.  Bakıma muhtaçlık kriteri,
  3. Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım maaşı alabilmek için haneye giren toplam resmi maaş esas alınıyor. Eve giren maaş evdeki yaşayan kişi sayısına bölünüyor. Eğer kişi başına düşen rakam 2835,60 TL’den düşükse evde bakım maaşı alınabiliyor.

Ayrıca evde bakım maaşı alınabilmesi için engelli bireyin  en az %50 engel oranı ve 'ağır engelli' ibaresi bulunan sağlık raporu bulunması gerekiyor.

Evde bakım maaşı / aylığı ne kadar?

Evde bakım maaşı, 01.01.2022 - 30.06.2022 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları 2354,45 TL'dir.

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Evde bakım maaşına başvurabilmek için öncelikle bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne gidilmelidir. Yapılacak başvuruyu engellinin yakını yapabilir.

Başvuru yapmak için gerekli belgeler şunlardır:

  • Başvuru dilekçesi,
  • Engelli kişinin engelli raporu,
  • Engelli kişinin ve bakım verecek kişinin kimlik fotokopisi ve aslı, adrese dayalı sistemde hanede kimlerin yaşadığının beyanı (ikametgâh adres belgesi).
  • Hanede yaşayanların gelir durumunu gösterir maaş bordrosu, varsa kira gelir beyanı, mal durumunu gösterir belgeler,
  • Engelli kişiye ait iki adet resim,
  • Engelli kişi okuyorsa öğrenim belgesi,
  • Engelli birey için vasi kararı varsa vasi belgesi, anne ve baba boşanmış ise mahkeme kararı gerekmektedir. Burada boşanma gerçekleşmemiş, ebeveynlerden biri evden ayrı yaşıyor olsa da ayrı yaşayan ebeveynin de geliri beyan edilecektir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.