Gıda Hattı

Evde bakım maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak? 2022 evde bakım aylığı zammı kaç TL?

12 Haziran 2022, 17:48
Paylaş
Evde bakım maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak? 2022 evde bakım aylığı zammı kaç TL?
Evde bakım maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak ve engelli maaşı zam oranı ne kadar olacak gibi araştırmalar Temmuz zammı öncesi merak ediyor. Peki evde bakım maaşı 2022, memur, emekli, engelli maaşı ne kadar olacak?

Evde bakım maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak gibi sorular, evde bakım maaşı veya engelli maaşı alan kişiler tarafından merak ediliyor. Temmuz ayında zam gelmesi beklenen evde bakım maaşı, engelli maaşı, memur, emeklilik, yaşlılık maaşı gibi ödemeler şimdiden araştırılmaya başlandı.

2022 yılı Temmuz zammı ile ilgili toplamda 6 kalem ödemeye zam yapılması bekleniyor. Bunların içinde memur zammı, emekli maaşı zammı, engelli yakını aylığı, hasta desteği, evde bakım maaşı gibi ödemeler bulunuyor. Peki engelli maaşı ve evde bakım maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak? Memur ve emekli maaşlarına zam oranı ne kadar olacak? İşte Temmuz zammı öncesi merak edilen tüm konular.

Evde bakım maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak?

Ortaya atılan iddiaya göre Temmuz ayında memur maaşlarına yapılacak zam ile birlikte yaşlı, engelli ve engelli yakınına bakanlara ödenen maaşları da zam gelecek. Buna göre şu anda 2 bin 354 TL olan evde bakım maaşı, 3 bin 249 liraya yükselecek.

Engelli maaşı 2022 ne kadar olacak?

Engelli maaşlarına daha yüzleri güldürecek bir zam gelmesi bekleniyor. Yüzde 40 ile 69 oranında engelli bulunan kişilere bin 194 TL, yüzde 70 ve üzeri engel oranına sahip olan kişilerin engelli aylığı da bin 792 TL'ye yükselecek.

65 yaş aylığı 2022 ne kadar olacak?

65 yaş üstü vatandaşlar şu an bin 84 lira ödeme alıyor. Temmuz zammı ile birlikte bu rakamın bin 496 liraya çıkması bekleniyor.

En düşük emekli maaşı Temmuz zammı ile ne kadar olacak?

Şu an 4 bin 284 TL olan en düşük emekli maaşı, Temmuz ayında gelecek zam ile birlikte 5 bin 920 lira olacak.

En düşük memur maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak?

Şu anda aile yardımı dahil 6 bin429 TL olan en düşük emekli maaşı 8 bin 873 liraya çıkacak. 6 yaş altı 2 çocuğu olan ve eşi çalışmayan memura ise aile yardımı bin 64 liraya kadar yükselecek.

Engelli yakını aylığı 2022 ne kadar olacak?

18 yaşından küçük olan engellilerin yakınına ödenen maaş bin 194 TL olacak.

Evde bakım aylığı ne kadar?

Evde bakım maaşı, 01.01.2022 - 30.06.2022 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları 2354,45 TL'dir.

Evde bakım aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Evde bakım maaşına başvurabilmek için öncelikle bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne gidilmelidir. Yapılacak başvuruyu engellinin yakını yapabilir.

Başvuru yapmak için gerekli belgeler şunlardır:

  • Başvuru dilekçesi,
  • Engelli kişinin engelli raporu,
  • Engelli kişinin ve bakım verecek kişinin kimlik fotokopisi ve aslı, adrese dayalı sistemde hanede kimlerin yaşadığının beyanı (ikametgâh adres belgesi).
  • Hanede yaşayanların gelir durumunu gösterir maaş bordrosu, varsa kira gelir beyanı, mal durumunu gösterir belgeler,
  • Engelli kişiye ait iki adet resim,
  • Engelli kişi okuyorsa öğrenim belgesi,
  • Engelli birey için vasi kararı varsa vasi belgesi, anne ve baba boşanmış ise mahkeme kararı gerekmektedir. Burada boşanma gerçekleşmemiş, ebeveynlerden biri evden ayrı yaşıyor olsa da ayrı yaşayan ebeveynin de geliri beyan edilecektir

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.