AramaArama
Gıda Hattı

Evcil hayvanlarda daha ölümcül bir ‘koronavirüs varyantı’ ortaya çıkabilir mi?

15 Ağustos 2021, 14:00
Paylaş
Evcil hayvanlarda daha ölümcül bir ‘koronavirüs varyantı’ ortaya çıkabilir mi?

Bazı bilim insanları, hayvanlara da koronavirüs aşısı yapılması gerektiğini savunuyor. Bu fikrin ardında, koronavirüsün tehlikeli bir mutasyon daha geçirme kaygısı var. Ancak henüz tüm çevreler bu fikirde mutabık değil…

Pandemi başladığından bu yana, koronavirüs enfeksiyonları Danimarka ve Hollanda’daki vizonlarda, köpeklerde, büyük kedigillerde, gelinciklerde ve bazı diğer türlerde görüldü. SARS-CoV-2 virüsünün kaynağının yarasalar olduğunu ve diğer yaban hayvan türlerinin de bu virüs nedeniyle hasta olabildiğini unutmamak gerekiyor.

İnsanlarla çokça, yakından zaman geçiren hayvanların  hastalığı bulaştırması, pandemi kontrolü için bazı zorlukları da beraberinde getirir. Örneğin, insan ve kediler arasındaki geçişin kolay olması durumunda, pandemiyi kontrol etmede kedileri aşılama veya karantinaya alma gibi bazı özel önlemler de gerekir.

Hayvanlarla ilgili endişe ne?

Şu ana kadar yapılan araştırmalar, virüsün insanlardan kedilere geçebildiğini gösteriyor. Ancak kedilerden insanlara geçişine ilişkin veriler çok sınırlı. Kediler arası bulaştırma içinse pek bir veri yok. Bu nedenle, koronavirüs konusunda kedilerle ilgili endişe duyulacak bir sorun yok. Aynı durum köpekler için de geçerli.

Ancak uzun vadede, yeni varyantların ortaya çıkışıyla ilgili bir endişe var. Virüsün alınan önlemlere uyum sağlaması nedeniyle, yeni varyantların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu düşünülüyor.

İnsan haricindeki türlerdeki risk şu; eğer virüs hayvanlar arasında dolaşmaya başlarsa, insanlara bulaşana kadar yeni ve daha kötü bir varyant ortaya çıkabilir.

Burada alınacak en önemli önlemlerden biri, henüz insanlarda görülmeyen olası yeni varyantların tanımlanması ve izlenmesi. Gelecekte veterineriniz, solunum yolu sıkıntısı yaşayan hayvanınıza koronavirüs testi yapmak isteyebilin, aynı zamanda temaslı olduğunuz için size de.

Hayvanlara aşı yapılabilir mi?

Evcil hayvanlara aşılama yapılması oldukça zor. Şu anda köpek ve kediler için koronavirüs aşıları geliştiriliyor. Ancak bunların etkili olduğunu göstermede bazı sorunlar var.

İnsanlarda denemeler yapılırken büyük gruplar aşılanıyor, daha sonra enfeksiyondan ne kadar korundukları takip ediliyor. Aynı mantıkla evcil hayvanlarda çalışma yapmak zor. Çünkü enfeksiyon oranları çok düşük veya şu anda bilinmiyor. Küçük ölçekli araştırmalar ise aşı için gerekli veriyi sağlayamıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.