Gıda Hattı

Etsiz et üretiminde son gelişmeler: Bitkisel et piyasası yükseliyor

21 Temmuz 2019, 12:15
Paylaş
Etsiz et üretiminde son gelişmeler: Bitkisel et piyasası yükseliyor

2018 yılnda sadece İngiltere'deki bitkisel bazlı ürün piyasasının 443 milyon sterlin değerinde olduğu ifade ediliyor. Çevre ve sağlık konularındaki endişelerin et üzerinde oluşturduğu baskı sonucunda etsiz et ürünleri konusunda talep artıyor.

Veganlığa geçme kararı çoğu kişi tarafından hayvan refahı ve konunun ahlaki yönü ile ilgili nedenlerden alınmış olsa da; son yıllarda et üretiminin çevre üzerinde yarattığı baskı ile ilgili raporlar ve sağlık endişeleri insanların et tüketimini de azalttı.

Bitki kaynaklı ürünler artık sadece veganlar tarafından rağbet görmüyor. Fleksataryen, ya da yarım zamanlı vejetaryen diyet uygulayanlar da artarken etsiz et ürünleri arıyorlar. Daha fazla insan et tüketimini azalttıkça bu yaşam tarzı konusunda farkındalık da yayılıyor. Bitkisel ürünlerin hayvansal ürünlere göre daha düşük karbon ayak izi bıraktığı ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü hayvancılığın insanlar tarafından üretilen sera gazı emisyonunun %18'ine karşılık geldiğini açıkladı. Bu miktar küresel olarak tüm taşımacılık sistemlerinin toplam emisyonundan fazla.

Bitkisel ürünler veganlığın çıkışından beri pazarda yer alıyor. Ancak günümüzde tüketiciler ürünlerin sadece bitkisel bazlı ya da etsiz et olması ile ilgilenmiyor. Artık bitkisel ürünlerin muadili oldukları hayvansal ürünlerin tadına da benzemesi bekleniyor. Firmalar da bu konuda atılım yapıyorlar.

kültür eti

Etsiz et firmaları

ABD'nin California eyaletinden Beyond Meat (Etin Ötesi) adlı firma, bitkisel proteinlerden üretilmiş, tadı ve sululuğu gerçek et gibi olan hamburger köftesi üretiyor. Ürünün hedef kitlesi vegan ve vejetaryenler gibi dursa da, firmanın stratejisi bu ürünü et sever kitleye beğendirerek etsiz et ürünleri hakkındaki algıyı kırmak. Başka bir firma, buğday ve mısır kullanarak sıfır atık üreten bir sistemde maya proteini (mycoprotein) elde ediyor. Fermantasyon ile üretilen ürün gerçek et gibi görünüyor ve tadı da eti aratmıyor.

İsrail menşeli Redefine Meat (Et Tanımını Yeniden Yapmak) firması ise geliştirdiği 3D baskı yöntemi ile gerçek et dokusuna çok yakın etsiz et ürünleri üretebiliyor. Üç boyutlu baskı sayesinde biftekle özdeşleştirilmiş doku ve kas yapısı taklit edilebiliyor.

Etsiz et ürünü kategorisine alınabilecek bir diğer ürün ise laboratuvarda üretilen et. Kültür eti, hayvan hücrelerinden alınan örneklerin hayvanın dışında, laboratuvar ortamında yetiştirilmesi ile elde ediliyor. Bu yöntemin gerçek et üretimine kıyasla sera gazı emisyonunu %96, enerji tüketimini %45 oranında düşüreceği ifade ediliyor. Uzmanlar, etsiz ürünlere talebin giderek artacağını söyleyerek üreticileri uyarıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.