Gıda Hattı

Etiketin rolü arttı, sektör 1 milyar dolara ulaştı

6 Haziran 2008, 15:41
Paylaş

Ürün satışlarında etiketin önemine dikkat çeken Etiket Sanayicileri Derneği Başkanı ve Canpaş Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Okay, "Etiketin sosyal yönü ağırlık kazanıyor. Tüketici kararsız ise rafın önünde 3-5 saniye içinde karar veriyor ve etiketin önemi artıyor" dedi.

Dünya genelinde etiket sektörünün her geçen gün büyüyor. Türkiye’de ise 250’nin üzerinde firmanın faaliyet gösterdiği sektör 1 milyar dolarlık bir pazara ulaştı. Tüketicilerin artık bilinçlenmeye başladığına dikkat çeken Etiket Sanayicileri Derneği Başkanı ve Canpaş Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Okay, "Etiketin sosyal yönü ağırlık kazanıyor. Bunun yanı sıra ürün satışlarında da etiketin önemi çok büyük. Eğer tüketici belli bir ürünü almıyorsa rafların önünde 3-5 saniye içinde hangi ürünü alacağına karar veriyor. Bu da satışta etiketin önemini artırıyor" dedi.

1 milyar dolarlık pazar

Etiket sektöründe 3 bine yakın çalışan bulunduğunu belirten Aydın Okay sektör hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye’nin ambalaj konusunda büyümesi gerekiyor. Sektör buna hazır. 1 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğü var ve hızla artacağına inanıyorum. Sektörde tasarımın ağırlığı da artıyor. Özellikle sosyal mesaj içerikli ürünler üzerine yoğunlaşıyoruz. Bunun için çeşitli yarışmalar düzenliyoruz. Tasarımda dünya genelinde söz sahibi olmak için birçok çalışmaya imza atıyoruz. Topluma etiketin önemini anlatıyoruz."

Ülkenin kalkınmasında sivil toplum örgütlerinin çok önemli bir işlevi olduğuna da dikkat çeken Aydın Okay, şöyle konuştu: "Türkiye her geçen gün büyüyor. Avrupa Birliği’nde (AB) söz sahibi olması açısından da sivil toplum örgütleri çok önemli. Etiket Sanayicileri Derneği de sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Yeni projelere imza atıyoruz. Dünyada söz sahibi bir sektör olabilmek için çalışıyoruz. Sektörde 250’ye yakın firma faaliyet gösteriyor. Bunların 30’u derneğimizin üyesi."

Ürün çeşitliliği arttı

Sektörün büyümesi için yeni projeler geliştirdiklerini belirten Aydın Okay, şunları söyledi: "Etiket sektörü ürün satışlarında sosyal bir boyut kazanmaya başladı. Çünkü tüketici ürün bilgisini okumak istiyor. Artık hukuksal olarak ürünlerin üzerinde daha çok bilgi yer almaya başladı. Tabi ürün çeşitliliği de artıyor. Bununla birlikte sektör büyümeye başladı. Ancak Türkiye’de hala istenilen seviyelerde değil. Çünkü alım gücü diğer gelişmiş ülkelerden çok farklı. Ambalajsız ürün tüketimi de azalıyor."

İhracat 100 milyon doları buluyor

ETİKET sektörünün doğrudan ihracatının 100 milyon dolara ulaştığını söyleyen Aydın Okay, şöyle konuştu: "Etiket sektörünün dolaylı ihracatı hesaplanamıyor. Çünkü tekstilcilere bile ürün satıyoruz. Onlar da ürünün üzerine koyup gönderiyorlar. Buradaki ihracatı hesaplamak mümkün olmuyor. Ancak direk ihracatımız 100 milyon dolar seviyesinde. Rusya, Fransa ve Almanya gibi ülkeler bizim için çok önemli pazarlar. Önümüzdeki dönemde gelişmesi beklenen ve hareket geçmemiz gereken pazarların başında Hindistan geliyor."

Dünya Etiket Birliği yönetimindeyiz

AYNI zamanda Dünya Etiket Sanayicileri Birliği’nin (FINAT) yönetiminde görev yapan Aydın Okay, "Önümüzdeki günlerde bu kuruluş 50’inci yıldönümü olması nedeniyle üyelerini Antalya’da toplayacak. Çok büyük bir organizasyon yapacağız" dedi. Okay, 57 ülkeden 575 üyesi bulunan dernek içinde önümüzdeki dönemde daha aktif görev almak istediğini söyledi. Hürriyet-06/06/08

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.