Etiket: demir eksikliği

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) insanlarda görülen en yaygın beslenme bozukluğunu demir eksikliği olarak tanımlıyor. Bu durum ise takviye ve fonksiyonel gıdalara yeni kapılar açacak gibi gözüküyor.

WHO-logo-gidahattiDemir, insan damağı için pek de hoş değildir. Bununla birlikte, diğer mineral ve besinlerin aksine yanlışlıkla fazla miktarda tüketildiğinde gözle görünür rahatsız edici yan etkileri de bulunur. İnsanlar kabızlığa, deride kızarıklıklara ve karın ağrısına yol açtığı için bazı demir bileşiklerini diğer daha yan etki yaratan bileşiklere tercih ettikleri için demirin nereden ve nasıl elde edildiği ve nasıl sunulduğu endüstri için önemli bir konu haline gelmiştir.

Gıdaların zenginleştirilmesi

İsveç’te gerçekleştirilen yeni bir araştırma demirle zenginleştirilmiş gıdalardan demir emiliminin arttırılmasında probiyotiklerin yardımcı olabildiğini ortaya çıkartmıştır. British Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmaya göre probiyotikler sayesinde meyve suyundan demir emilimi yarı yarıya arttırılabilmektedir.

Araştırmada katılımcılar içerisinde probiyotik işlev gören Lactobacillus plantarum bakterisi bulunan demirce zenginleştirilmiş meyve suları tüketmişlerdir. Elde edilen sonuçlar bağırsakta yerleştiği düşünülen bakterilerin etkisiyle demir emiliminin yaklaşık %50 oranında arttığını göstermiştir.

meyve-suyu-cocuk-gidahattiAraştırmada tüketilen meyve sularının duyusal özellikleri hakkında bir bilgi verilmezken, araştırmacılar bu ürünlerin piyasada başarılı olabilmesi için tat, koku ve içilebilirlik açısından incelenerek damak tadına uygun hale getirilmeleri gerektiğini belirtiyorlar.

Dünya çapında yetersiz

Dünya Sağlık Örgütü’nün de belirttiği gibi demir eksikliği ve beraberinde gelen kansızlık (anemi) dünya çapında birçok toplumu etkileyen bir beslenme bozukluğudur. WHO verileri, gelişmekte olan ülkelerde hamile her iki kadından birinin ve okul öncesi yaştaki çocukların yaklaşık %40’ının anemi hastası olduğuna işaret ediyor.

Dünya nüfusunun %30’unun demir eksikliğinden muzdarip olduğunu belirten uzmanlar, bunun sebepleri olarak yetersiz beslenmenin yanı sıra, vücutta yetersiz emilim ve bulaşıcı hastalıkları gösteriyorlar.

Demir içeriği zengin gıdaların öncelikle kırmızı et ve kabuklu deniz hayvanları olduğunun altını çizen uzmanlara göre ete erişimin kısıtlı olduğu gelişmekte olan ülke toplumlarının bu tür beslenme yetersizliği riskleri altında olduğunu belirtiyorlar.

Demir eksikliğinin git gide daha belirgin hale geldiği günümüzde ise takviye gıdalara olan talep yükselişte.

Bağlantıda Kalalım

Sıcak Haberler