Gıda Hattı

Eti Şirketleri Onursal Başkanı Firuz Kanatlı hayatını kaybetti

18 Ekim 2017, 17:55
Paylaş
Eti Şirketleri Onursal Başkanı Firuz Kanatlı hayatını kaybetti

Gıda sektörünün duayenlerinden Eti Şirketleri Onursal Başkanı Firuz Kanatlı, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kanatlı, 21 Ekim Cumartesi günü son yolculuğuna uğurlanacak. 

Türkiye gıda sektörünün köklü şirketlerinden Eti'nin kurucusu Firuz Kanatlı hayatını kaybetti.

Eti Şirketleri Onursal Başkanı ve Eti Makine Yönetim Kurulu Başkanı olan Kanatlı, tedavi altında tutulduğu Eskişehir Acıbadem Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Cumartesi günü defnedilecek

Eti’nin internet sitesindeki duyuruda, “Kurucumuz, Onursal Başkanımız, Türk gıda sanayinin duayeni Firuz Kanatlı’yı kaybettik” denilirken, merhum Kanatlı’nın cenazesinin 21 Ekim Cumartesi günü, Eskişehir Gümülcine Camii’nde öğle namazını müteakiben Seyit Gazi Yolu Asri Mezarlığı’nda toprağa verileceği bildirildi.

firuz-kanatli-gidahatti
Eti Şirketleri Onursal Başkanı ve Eti Makine Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Kanatlı

Firuz Kanatlı kimdir?

Eti bisküvilerinin kurucusu ve Onursal Başkanı olan Firuz Kanatlı, 1932 yılında Eskişehir‘de doğdu. Galatasaray Lisesi mezunu olan Kanatlı, İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı.

İsviçre’den dönüşünde babasına ait Gümülcineli Un Fabrikası’nda çalışmaya başlayan Firuz Kanatlı, askerde kantin sorumlusu iken aklına bisküvi yapma fikri girdi. Askerlik dönüşü evlenen Kanatlı, 1962 yılında Eti markası ile Eskişehir’de bisküvi üretimine başladı.

eti-logo-gidahatti İlk ihracatını 1974’te Kıbrıs’a gerçekleştiren Eti, 1980’de ‘Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ olarak Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Bisküvi, çubuk kraker ve kek üretiminin ardından 1983’te ilk kez ‘sanayi tipi kek’ üretimine başlayan, Türkiye bisküvi sektöründe ilk ISO 9002 belgesini alan Eti’nin, bugün kraker, kek, turta, gofret, çikolata kaplamalı ürünler, çikolata, sağlık ve çocuk ürünleri kategorilerinde 150’yi aşkın ürün çeşidi bulunuyor.

Firuz Kanatlı ile 1958 yılında evlendiği eşi Gülay hanımın, Ahmet Firuzhan, Gülden ve Aydan adlarında 3 çocuğu var.

Nasıl seslenmişti?

Firuz Kanatlı, ETİ Şirketleri Onursal Başkanı olarak “Çok Değerli Dostlarıma” başlığıyla yazdığı ve Eti şirketinin sitesinde yer alan mesajında, şunları kaydetmişti:

“İnsanoğlu gerçek mutluluğu, başarılı olduğundan daha çok başarılı olmak için verdiği mücadele süresince yaşıyor.

Seksen üç yıllık ömrüm boyunca en büyük mücadelelerimi ETİ için verdim ve yıllarca bunların tarif edilemez mutluluğunu yaşadım.

Başarılarımız bizlere gurur ve cesaret verdi; fakat bizleri en çok daha büyük çalışmalara ve çabalara yönlendirdikleri için mutlu ettiler.

Bizler, daha ETİ hayal ve düşünce aşamasındayken, her şeyin insanların mutluluğu için olduğuna inanmış ve Türk insanına ve sevgili Türk milletine bütün gücümüzle hizmet etmeyi kutsal bir görev addetmiştik.

firuz-kanatli-mesaj-gidahatti“Eti, dünyanın her gün yeniden kurulduğunu hiç unutmadı”

Bisküviciliği herkesten daha iyi yapacağımız inancıyla yola çıktık. Hep farklı olmayı, mükemmele ulaşmayı, hayaller kurarak bunları gerçekleştirmeyi düşündük; bu hayallerimiz hiç sona ermedi. ETİ, dünyanın her gün yeniden kurulduğunu hiç unutmadı.

ETİ, yarım asra yakın süredir yarattığı istihdam gücü ile milletimize iş ve aş temin etmiş, konusuna olan inancı, aşkı ve heyecanı ile Türkiye'de modern bisküvi makine üretimi teknolojisinde önder olmuş, bugün büyük bir üretim sektörü haline gelmiş bulunan sınai kek üretimini başlatmış, yeni ürünlere ve otomasyon sistemlerine yönelik "araştırma-geliştirme" faaliyetlerini kendi bünyesinde, dünyanın ileri standartları seviyesinde organize etmiş, en önemlisi de çok büyük ve etkili üretim, dağıtım, pazarlama ve satış teşkilatlarını kurmuş ve bunları başarıyla yönetmiştir. Halen de yönetmekte ve geliştirmektedir.

ETİ bugün, çalışanları, iş ortakları, yurt içi ve yurt dışı tüketicilerinden oluşan çok büyük, devasa bir aileye gurur ve mutluluk veren büyük bir marka, büyük Türk milletine mal olmuş sağlıklı, güvenilir büyük bir kuruluş olmuştur.

Hayatımı Ailem ve ETİ için yaşadım.

Ömrü boyunca görevini iyi yapmış insanların huzuru içinde, kurumsallaşma yolunda artık süratle yol alan ETİ'nin yönetimini gençlere devretmek mutluluğuna eriştim. Onlara güveniyor, ETİ'yi hayalleri, yaratıcı düşünceleri ve çalışmalarıyla çok daha güzel günlere götüreceklerine inanıyor, kendilerine başarılar diliyorum.

Bugün, hayat hikayemin seksen üçüncü yılında, geriye bakıyor, bütün güzel ve zor günlerimi hatırlıyor, bu muhteşem ömrü bana lütfettiği için Yüce Allah'a bütün kalbimle teşekkür ediyorum.

ETİ'yi bu güzel günlere getiren herkese ve sizlere sonsuz şükran duygularımı, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Haber Etiketleri

Eti

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.