Gıda Hattı

Eti, Çikolatada Büyümeyi Hedefliyor

7 Kasım 2007, 16:23
Paylaş

Eti Şirketler Grubu Üst Yöneticisi (CEO ) Hazım Ellialtı, bisküvi, kek ve krakerden oluşan unlu mamullerde son 10 yıldaki en yüksek pazar payına yüzde 37,5 ile bu yıl ulaştıklarını, sırada çikolatanın olduğunu bildirdi.

Ellialtı, Eti’nin, 2003 yılında tüketicilerden gelen yoğun talep üzerine 20 milyon dolarlık yatırımla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde kurduğu yeni fabrikasında çikolata üretimine başladığını, 2004 yılında ise ürün gamını genişleterek “Eti Çikolata Keyfi” markası ile tablet çikolata pazarına girdiğini anlattı.

Hazım Ellialtı , tesislerin ve ürünlerin oluşturulması, üretime geçme ve çalışanların eğitimi sürecinde danışman olarak Danimarkalı uzmanlarla çalıştıklarını, ilerleyen süreçte ise lezzet geliştirme konusunda İsviçreli ve Belçikalı uzmanlarla işbirliğinde olduklarını kaydetti.

Çikolata pazarının 2002-2006 yılları arasında ortalama yüzde 7 oranında büyüdüğünü ve geçen yılın verilerine göre 670 milyon dolarlık bir değeri olduğunu ifade eden Ellialtı , 2008’de pazardaki büyümenin yüzde 10 civarında gerçekleşeceğini öngördüklerini söyledi.

Tüketici tercihlerine de değinen Ellialtı , sektörde yüzde 75 gibi yüksek bir oranda sütlü, bitter ve katkılı (kuruyemişli-meyveli) çikolatanın rağbet gördüğünü, yüzde 75’in yüzde 22’sini sütlü sade, yüzde 12’sini sütlü Antep fıstıklı, yüzde 9’unu ise bitter çikolatanın oluşturduğunu kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.