Gıda Hattı

Et ve süt ürünleri üretimi için iklim uyarısı!

19 Temmuz 2018, 17:23
Paylaş
Et ve süt ürünleri üretimi için iklim uyarısı!

Tarım ve Gıda Politikaları Enstitüsü (Institute for Agriculture and Trade Policy – IATP) ile GRAIN tarafından yayımlanan raporda, dünyadaki büyük et ve süt ürünleri şirketlerinin sera gazı emisyonlarıyla, küresel ısınmaya yoluyla iklim değişikliğine yol açtıkları uyarısı yapıldı.

Tarım ve gıda sektörlerinin, küresel ısınmaya, dolayısıyla iklim değişikliğine etkileri konusunda çarpıcı bir rapor yayınlandı.

“Sektör şirketleri, en büyük iklim kirleticileri olabilirler”

Tarım ve Gıda Politikaları Enstitüsü (Institute for Agriculture and Trade Policy – IATP) ile GRAIN tarafından yayımlanan Big Meat and Dairy are Heating up our Planet (Et ve süt sektörleri, gezegenimizi ısıtıyor) başlıklı rapora göre, dünyanın en büyük et ve süt ürünleri şirketleri, ürünlerin üretiminden tüketiciye kadar ulaştırılmasına kadar tedarik zincirindeki faaliyetleri de dahil olmak üzere, önümüzdeki birkaç on yıl içinde gezegenin en büyük iklim kirleticileri olabilir.

Araştırmada gıda üretiminin iklim etkilerine ilişkin olarak şu ifadelere yer verildi:

“Dünyanın en büyük beş et ve süt ürünleri şirketinin (JBS, Tyson, Cargill, Dairy Farmers of America ve Fonterra) toplam yıllık sera gazı emisyonu; ExxonMobil, Shell veya BP'den daha yüksek.

Birçok ülkenin emisyonlarını geride bıraktılar

Dünyanın en büyük 20 et ve süt ürünleri şirketinin toplam emisyonları; Almanya, Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık gibi birçok ülkenin emisyonlarından daha yüksek.

Küresel et ve süt ürünleri sektörü öngörülen hızda büyüdüğü takdirde, hayvancılık sektörü 2050 itibarıyla gezegenin yıllık sera gazı bütçesinin yüzde 80'ini tüketebilir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.