Gıda Hattı

Et üreticilerinden tanzim satış mesajı!

20 Şubat 2019, 21:10
Paylaş
Et üreticilerinden tanzim satış mesajı!

Sebzeyle ilgili tanzim satışların piyasaya olumlu yansıdığına dikkat çeken Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Üreticiden tüketiciye doğrudan satış kurulursa ve biz bunun neresinde olmamız gerekiyorsak oluruz. Et ve Süt Kurumu 28 liraya aldığı eti, 8-10 firmaya 20 liraya veriyor. Aradaki 8 TL'yi üretici ve hayvan besleyenlere verirlerse hem hayvan üretimi artmış olacak hem de insanlar daha ucuza et tüketmiş olacak" dedi.

Kayseri Ticaret Borsası'nın et üreticileriyle ilgili düzenlediği toplantıya katılan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, tanzim satışlarıyla ilgili düzenlemeye değindi.

“Kırmızı ette üretici de tüketici de mağdur”

Tanzim satışın piyasaya olumlu yönde yansıdığını belirten Tunç, şunları söyledi:

"Bu satışlar fiyatlara yansıdı ve düşmeye başladı. Kırmızı ette baktığımız zaman hem üreticide hem de tüketicide bir mağduriyet var. Burada aracılar bir şekilde para kazanıyor. Bu aracılar 8-10 firma. Bizde diyoruz ki; Et ve Süt Kurumu 28 liraya aldığı eti 20 liraya 8-10 firmaya veriyor. Bu aradaki 8 TL'yi üretici ve hayvan besleyenlere verirlerse hem hayvan üretimi artmış olacak hem de insanlar daha ucuza et tüketmiş olacak. Ayrıca bu şekilde yerli ve milli hayvancılık kazanmış olacak.

İnsanlar kazanırsa bu işe yatırım yaparlar ve hayvancılık sürdürülebilir hale gelir. İnsanlar şu an zarar ediyor ve zarar ettiği içinde para kazanamıyorlar. Para kazanamayınca da tüketici de bunu tüketemiyor. Böyle bir durumda insanlar ulaşamadığı için piyasada et fiyatları pahalı diye algı oluşuyor. Bundan dolayı biz bu 8 TL'nin üreticiye verilmesini istiyoruz. Burada üreten de, kasap da, tüketen de kazansın.”

“Üreticiden tüketiciye satış olmalı”

Komisyoncu olmadan üreticiden tüketiciye satış olması gerektiğini belirten Tunç, "Eğer ki üreticiden tüketiciye doğrudan satış kurulursa ve biz bunun neresinde olmamız gerekiyorsak oluruz. Üretim noktasında en ufak bir sıkıntımız yok. Sadece üreticinin kazanması lazım. Kazanmadığı durumda üretici bu işten çekiliyor. Kazanmadığı durumda üretici bu işten çekiliyor. Devletimiz zaten bu 8 TL'yi cebinden süspanse ediyor. Bunu 8-10 firmaya değil de direkt üreticiye verip, üretimi arttırmanın formülünü istiyoruz. Bununla ilgili biz Cumhurbaşkanımızdan randevu talebinde bulunduk. Kendilerinden randevu aldığımızda bu işin içinde olacağımızı, üretimi kat kat artıracağımızı ve ithalat değil, ihracat yapacağımızı kendilerine ileteceğiz" dedi.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.