AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Et fiyatları eskiye döndü! Üreticiler artıştan memnun…

Et fiyatları eskiye döndü! Üreticiler artıştan memnun…
12 Şubat 2018, 20:32

İthal etin Türkiye’ye girmesi sonucu düşen et fiyatları, üreticilerin tepkisine neden olmuştu. Zarar ettiğini öne süren hayvan üreticileri şimdilerde fiyatların eski seviyelere gelmesinden memnun.

Türkiye’de tarım ve hayvancılığın önemli yerleşim birimlerinden birisi olan Bursa’nın Yenişehir ilçesinde hayvan kesim fiyatlarının normale dönmesi üreticilerin yüzünü güldürdü. Yenişehir’de hayvan üreticiliği ve kasaplık yapan Selçuk İşsever, “2,5 ay önce ithal etin Türkiye’ye girmesi ile kuzu etinin kesim fiyatı 30 ila 32 lira arasına kadar düşmüştü.

kirmizi-et-gidahatti (4)

Et fiyatları eskiye döndü

Şu anda ithal etin girmeyişi ile kuzu kesim fiyatları 37-38 lira arasında değişiyor. Üretici memnun, para kazanıyor. Tezgâhta kemikli kuzu eti 45, kemiksiz kuzu eti 65 liradan satılıyor” diye konuştu.

İthal etin piyasaya girmesi ile büyükbaş hayvan kesim fiyatlarının da 23 liraya kadar düştüğünü belirten İşsever, “Büyük baş hayvan bugün itibarı ile 26-26,5 lira arasından kesiliyor. Fiyatlar oturdu. Dana kıyma 40 lira, kuş başı 42 liradan satılıyor” dedi.

ahmet-esref-fakibaba-gidahatti

Bakan Fakıbaba et ithalatı hakkında ne demişti?

2017 yılı sonunda et ithalatı hakkında bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’de buzağı ölüm oranının yüzde 5’e düşürülmesi durumunda et ithalatının sona ereceğini söylemişti.

Fakıbaba konu hakkında “Et ithalatını en kısa sürede sonlandıracağız. ‘Nasıl olacak?’ diye soruyorlar. Buzağı ölüm oranları da düşecek. 2018’i hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.