Gıda Hattı

Et Fiyatının Yüzde 70 Düşmesi Gündemde, Üretici Endişeli

24 Aralık 2007, 18:54
Paylaş

Avrupa Birliği ile müzakere süreci öncesinde Türkiye’deki yüksek et fiyatlarının indirilmesi gündemde. Uzmanlar, Türkiye'deki kırmızı et fiyatlarının AB’ye göre yüzde 70 seviyelerinde yüksek olması nedeniyle müzakere sürecinde piyasaların şok yaşamaması için et fiyatlarının kademeli olarak düşürülmesi gerektiğini vurguluyor.

Türkiye’de kalitesiz ırk, yüksek girdi maliyeti üretim yetersizliği gibi sebeplerle yüksek olan sığır eti fiyatlarının düşmesi piyasalarda rahatsızlık yarattı. Yüksek fiyatlarla ilgili önlemler alınması gerektiğine işaret eden AB Tarım Ekonomisti Kai Bauer, “Henüz tarım konusu müzakere kapsamına alınmamış olsa da bazı sorunların çözülmesi gerekiyor. Türkiye her ne kadar meyve sebze gibi alt sektörlerde yüksek rekabet gücüne sahipse de aynı durum tahıl ve sığır eti gibi kilit ürünlerde söz konusu değil. Bu ürünlerin Türkiye’de şu anki fiyatları 25 Avrupa ülkesindeki fiyatların yüzde 50 ile yüzde 70 üstünde. Dolayısıyla AB’ye katılım üzerine bir şok yaşanmaması için bu piyasaların reformdan geçmesi ve fiyatların AB ya da dünya piyasalarının seviyesine çekilmesi gerekiyor” dedi.

Fiyatlardaki dengelemenin uzun süreceği ve tarım konusunda AB’nin Türkiye için büyük bir pazar olduğunu dile getiren AB Ekonomi Müsteşarı Ulrike Hauer ise “Günü geldiğinde tarım konusu ele alınacak. Türkiye’nin AB ile birlikte yapacağı tarımsal iyileştirme çalışmaları ve fiyat düzenlemeleri Türkiye’nin pazardaki rekabet gücü açısından çok faydalı olacak” diye konuştu.

Sığır etinde fiyat farkı yüzde 70

AB ve Türkiye’de büyükbaş ve küçükbaş et fiyatlarındaki farkı verilen rakamlar ortaya koyuyor. Türkiye’de kırmızı et fiyatları AB'ye göre yüksek olmasına rağmen küçükbaş et fiyatları AB’de daha yüksek seviyelerde. 2004’te AB’de genç sığır eti kilogram fiyatı 2,7 avro iken Türkiye’de 3,7 avro, sığır eti kilogram fiyatı AB’de 2,6 avro iken Türkiye’de 3,3 avro fiyata ulaştı. AB’de 2007 eylül fiyatlarına göre 3,00 - 3,50 avro olan etin fiyatı Türkiye'de 8,00 - 10,00 avro arasında değişiyor. AB’de sığır eti fiyatları Türkiye’deki fiyatların yüzde 60-70 oranında altında iken bu fark AB ülkelerinde üreticiye verilen destekle kapatılabiliyor. Üreticiler şu an var olan büyük farkın kapanması için yalnızca desteklemelerin yeterli olmayacağı, uzun vadede istikrarlı projelerle piyasaların tepkisi göz önüne alınarak yapılacak çalışmaların sağlıklı sonuç vereceği görüşünü paylaşıyorlar.

Yanlış proje ithalata götürür

AB Tarım Ekonomisti Kai Bauer, Türkiye’de yapılacak düzenlemeyle üreticilerin zarar görmemesi için desteklerin artırılması gerektiğini dile getirdi. Bauer “AB'de fiyatlar düşük ancak çözüm üreticinin desteklenmesiyle sağlanıyor” dedi.

Fiyatların düşürülmesinin oldukça tehlikeli olacağına dikkat çeken Van Et Genel Müdürü Kaya Tokmakçıoğlu ise fiyat indiriminin doğru zamanda ve üreticiye yönelik yapılmasının bir sıkıntı doğurmayacağını söyledi. Türkiye'deki hayvan ırklarında kalitenin artırılması ve veriminin yükseltilmesinin fiyatları aşağıya doğru çekeceğini ifade eden Tokmaçıoğlu, “Fiyat indirimi tüketici ayağında yapılırsa daha önce yaşadığımız sıkıntıları yaşarız ve ithalata zorlanırız" görüşünü dile getirdi. Tarım Bakanlığı’nın yem bitkilerine ciddi anlamda destek verdiğini aktaran Tokmakçıoğlu, “Hayvancılıkta başarıyı yakalayan ülkelere baktığımızda ülkeler sübvansiyonla iyileştirme yapmışlar. Verilecek olan destekler üretimi yükseltmeli ve kaliteyi artırmalı. Çünkü dünyanın en pahalı ve kalitesiz etini biz tüketiyoruz” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.