Gıda Hattı

Esnemek sadece insanlarda değil tüm hayvanlarda bulaşıcı! Peki sebebi nedir?

18 Haziran 2022, 10:23
Paylaş
Esnemek sadece insanlarda değil tüm hayvanlarda bulaşıcı! Peki sebebi nedir?

Bir başkasının esnediğini görmek bile çoğumuzun ağzını taklit ederek kocaman açmasına neden oluyor.

Bu konuda yalnız değiliz. Şempanzeler ve aslanlar gibi diğer sosyal hayvanlar da sözde bulaşıcı esnemelere yakalanabilirler. Tüm omurgalıların iç vücut süreçlerini düzenlemek için kendiliğinden esnemeleri muhtemel görünüyor.

New York Eyalet Üniversitesi Politeknik Enstitüsü'nde görevli araştırıcı ve neden esnediğimizi anlamaya çalışan Andrew Gallup, esnemenin muhtemelen 400 milyon yıl kadar önce çeneli balıkların evrimi ile ortaya çıktığını söylüyor. Animal Behavior'da yayınlanan bir makalede, bulaşıcı esnemelerin bizi güvende tutmak için nasıl evrimleşmiş olabileceğine dair bazı kanıtlar bildiriyor.

Esneme oldukça karmaşık bir refleks. Çeşitli bağlamlar ve nörofizyolojik değişiklikler altında tetiklenir. Öncelikle, genellikle uyku ve uyanma geçişlerini takiben, durum değişikliği dönemlerinde ortaya çıkar.

Ayrıca, esnemenin kortikal uyarılmadaki artışla birlikte başladığını öne süren araştırmalar var, bu nedenle esnemelerin kendileri uyanıklığı teşvik etme işlevi görebilir. Ve esnemenin beyin sıcaklığındaki artışlarla tetiklendiğini öne süren büyüyen bir araştırma grubu var.

Bulaşıcı esneme grup davranışlarını senkronize ediyor

Gallup "100'den fazla memeli ve kuş türünden esneme sürelerini kaydettiğimiz bir dizi büyük ölçekli karşılaştırmalı çalışma yaptık. Vücut boyutunu kontrol ederken bile, bir hayvanın ne kadar süre esnediği ile beyninin ne kadar büyük ve karmaşık olduğu arasında çok güçlü pozitif ilişkiler olduğunu bulduk." diyor.

Bulaşıcı esneme, grup davranışını senkronize etmek için evrimleşmiş olabilir. Esnemeler genellikle günün belirli zamanlarında, geçişler ve aktivite ile çakışan kümelenir. Ayrıca bir grup içinde uyanıklığı artırmak için evrimleşmiş olabilir.

Temel mantık, eğer esneme bir kişinin azalan uyarılma yaşadığının bir göstergesiyse, o zaman başka bir kişinin esnediğini görmek, esneyen kişinin düşük uyanıklığını telafi etmek için gözlemcinin uyanıklığını artırabilir. Bulaşıcı esneme grubu boyunca yayılma, tüm grubun uyanıklığını artırabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.