AramaArama
Gıda Hattı

ESK’ya kurbanlıklar için çağrı!

13 Temmuz 2021, 17:31
Paylaş
ESK’ya kurbanlıklar için çağrı!

Et ve Süt Kurumu’nun Kurban Bayramı’nda besicilerin elinde kalan hayvanların alınacağı açıklaması yapmasını isteyen CHP’li Cengiz Gökçel, “Maliyetler altında ezilen çiftçi, satamadığı hayvanlar ile ikinci kez mağdur edilmemeli” diye konuştu.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Kurban Bayramı öncesinde Et ve Süt Kurumu’nun satılamayan hayvanlarla ilgili alım açıklaması yapmasını istedi.

“ESK, elde kalan kurbanlıklar için sürdürülebilir bir fiyat açıklamalı”

Gökçel, “Besicilerimiz yüksek maliyetlerle üretimin devam etmesi için çabalıyorlar. Gıda krizinin yaşandığı pandemi sürecinde üretimin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha farkına vardık. Üreticimizin üretimine devam edebilmesi için satılamayan hayvanların Et ve Süt Kurumu tarafından canlı hayvanda büyükbaşta en az 25 TL, küçükbaşta ise 30 TL’den alımı yapılmalıdır” dedi.

Geçtiğimiz bayram sonrasında ESK’nın alım açıklaması yaptığını hatırlatan Gökçel, besicileri memnun edecek bir fiyattan alım yapılmasının önemine değindi. Gökçel, “Geçtiğimiz yıl Et ve Süt Kurumu alım açıklaması yapmıştı. Ancak fiyatlar o kadar düşüktü ki üreticimiz hayvanını kesime gönderip göndermemekte karasız kaldı. Zarar etmeye devam etti. Fiyatın açıklanması kadar bunun sürdürülebilir bir fiyat olması, bir politika oluşturması gerekli” dedi.

“Yem fiyatları bir yılda yüzde 100 arttı”

Yem fiyatlarının son 1 yılda çok yüksek oranda arttığını belirten CHP’li Gökçel, “Son 1 yılda yem fiyatları yüzde 100 arttı. Ancak üretici ne sütte ne et fiyatlarına bunu yansıtamadı. Yem fiyatlarındaki kriz o kadar büyüdü ki üretici para kazanamaz, tüketici gıdaya erişemez hale geldi. Eğer kurban bayramında da üreticilerimiz gelir elde edemezse hayvancılıkta sorun büyür. Bu, ithalat mantığıyla çözülecek bir mesele değil” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.