Gıda Hattı

“Eskişehir’de koronavirüs” iddiasına rahatlatan açıklama!

19 Şubat 2020, 17:15
Paylaş
“Eskişehir’de koronavirüs” iddiasına rahatlatan açıklama!

Eskişehir’de Çin’den gelen bir öğrencinin koronavirüsü nedeniyle karantinaya alındığına yönelik iddialara ilişkin açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, kontrolleri yapılan kişide bir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

Eskişehir’de öğrenim gören bir öğrencinin koronavirüsü nedeniyle karantinaya alındığına yönelik haberler vatandaşı tedirgin etmişti.

“Haberler doğruyu yansıtmıyor”

Bunun üzerine yazılı bir açıklama yapan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, Çin’de bugüne kadar 2 binden fazla insanın ölümüne neden olan korona virüsünün Eskişehir’de de tespit edildiği iddiasıyla ilgili basına yansıyan haberlerin doğruyu yansıtmadığını söyledi. Bilge, Eskişehir Şehir Hastanesinde koronavirüsü taşıdığı ihtimali üzerinde durulan ve kontrolleri yapılan kişide, detaylı tetkiklerin ardından virüse rastlanmadığını bildirdi.

Türkiye'de koronavirüsü ile ilgili üst düzey tedbirlerin uygulanmaya devam ettiğini kaydeden Bilge, “Vatandaşlarımızın panik yapmasına gerek yok. Rutin olarak zaten bu tarz tetkikleri birçok hasta üstünde yaptık, yapıyoruz. Ateşi olan ve virüsün olma ihtimalini taşıyan özellikteki gözlemlerimiz doğrultusunda ‘acaba’ sorusunu kendimize sorarak gerekli çalışmamızı gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yapılması gerekenleri yapalım, sağlığımızı koruyalım”

Uğur Bilge, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Eskişehir’de böyle bir hastalık tespiti yok. Türkiye genelinde de yok. Sağlık Bakanlığımız zaten gerekli tüm önlemleri aldı. Medyanın kamuyu yanlış bilgilendirmemesi lazım. Yanlış haber vatandaşları paniğe sevk eder. Bugün komşu ülke İran’da da bu virüs tespit edildi. Yapılması gerekenleri yapmalı, sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Ellerimizin düzenli yıkanması, sağlıklı beslenme, direncimizi güçlü tutma konusunda bilinçlenmeliyiz. Okullarımızın, iş yerlerimizin, evimizin genel temizliğine dikkat etmeliyiz.

Vatandaşlarımızın şikayetleri doğrultusunda, en ufak şüphe dahi olsa gerekli önlemimizi alıyoruz. Çıkan haberde bir hastanın olduğu ve gözlem altında tutulduğu yazılmış. Böyle bir hastamız yok. Kamuoyuna duyurulur.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.