Gıda Hattı

ESK karkas et alım fiyatlarını artırdı, sektör “geç kalındı” dedi!

18 Ocak 2022, 16:24
Paylaş
ESK karkas et alım fiyatlarını artırdı, sektör “geç kalındı” dedi!

Et ve Süt Kurumu (ESK) karkas alım fiyatlarına kiloda büyükbaş hayvan etinde 10 lira ile 4 lira arasında değişen oranlarda, kuzu ve koyun etinde ise 10 lira zam yaptı. Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, “Yeni fiyat geç kalınmış bir adım, ancak memnuniyet verici” dedi.

Son olarak 2021 Aralık ayı başında karkas et fiyatını artıran Et ve Süt Kurumu (ESK) büyükbaş hayvan alımında birinci kalite, yerli tosunun karkasını kilosunu 50 liradan 60 liraya çıkardı. Aynı şartlara sahip ithal tosunun karkas fiyatı ise kilo başına 48 liradan 58 liraya çıkarıldı. Kalite ve randıman düştükçe fiyatlardaki artış oranı da düşüyor. Genel olarak fiyat artışı kilo başına 4 lira ile 10 lira arasında değişiyor.

Küçükbaş hayvan eti alımında da fiyat arttı

Küçükbaş hayvan etinin alımında da fiyatlar artırıldı. Aralık ayı başında kuzu karkas alımında 45 lira olan kilo fiyatı, yapılan zam ile 55 liraya yükseltildi. Koyun etinin kilosu ise 35 liradan 45 liraya çıkarıldı. Keçi etinde ise fiyat artışı yapılmadı. Keçi eti 25 liradan alınmaya devam edilecek.

ESK’nın karkas et alım fiyatlarındaki artışı değerlendiren Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, şunları söyledi:

“Üretici bir nebze nefes alacak”

“Uzun bir süredir girdi maliyetlerindeki yüksek artışa rağmen kırmızı et fiyatı üreticide aynı oranda artmadı. Besicilerimiz hayvanlarını zararına kestirmekteydi. Kayseri Ticaret Borsası olarak defaten hem Bakanlığımıza hem kamuoyuna fiyatın en az 60 TL bandına çekilmesi gerektiği belirttik. Nihayet sözlerimiz geçte olsa karşılık buldu. Fiyat artışıyla beraber üreticimiz bir nebze olsun nefes alacaktır.

Son günlerde bazı kesimler tarafından kırmızı et piyasasında meydana gelen fiyat artışının üreticiden kaynaklandığı, üretici kesiminin fırsatçılık yaptığı şeklindeki açıklamalar asılsız ve art niyetli olarak değerlendiriyoruz. Diğer taraftan bu süreç içerisinde yem, enerji ve işçilik giderleri başta olmak üzere üretim girdi maliyetleri de sürekli artmıştır. Hem ürün hem de girdi maliyetlerindeki artışa bağlı olarak piyasa fiyatında da artış meydana gelmesi kaçınılmazdır. Artış olmaması için üretim girdi maliyetlerinin düşmesi ya da sabit kalması gerekir ki; bu da hiçbir üretim kalemi için şu an mümkün değildir.”

“ESK müdahalede geç kaldı”

ESK’nın müdahalede geç kaldığını da vurgulayan Bağlamış, “Et ve Süt Kurumu, ülkemizde et ve süt piyasasını regule görevini üstlenmiş olmakla beraber, çoğu zaman etkisi sınırlı kalmakta ve çok geç harekete geçmektedir. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi açısından hayvancılık işletmelerinin kullanmış olduğu mazot ve elektrik enerjisinde deniz balıkçılığında olduğu gibi indirimlere gidilmesi gerekmektedir.

Yem maliyeti, gerek süt ve gerekse karkas üretiminde önemli bir paya sahiptir. Yem maliyetini önemli ölçüde arttıran ithalata dayalı soya ve mısır başta olmak üzere yem hammaddelerinin üretimi ülke içinde teşvik edilmelidir. Girdi fiyatlarının düzenlenmesi amacıyla çalışmalar yapılmalıdır. Maliyetlerdeki artışa çözüm bulunmadıkça et ve süt fiyatlarının yükseltilmesi bir nebze olsun üreticileri rahatlatsa dahi süreç tekrar başa dönecektir.” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.