Gıda Hattı

Escherichia coli nedir? Belirtileri nelerdir? E. coli tedavisi nasıl yapılır?

30 Aralık 2018, 12:30
Paylaş
Escherichia coli nedir? Belirtileri nelerdir? E. coli tedavisi nasıl yapılır?

Escherichia coli nedir?

Escherichia coli (E. coli) memeli hayvanların ve insanların dışkısında bulunur. Normal bir insanın bağırsaklarından günde 100 milyardan fazla E coli bakterisi geçmekte ve dışarı atılmaktadır. Bu nedenle içme sularının temiz olup olmadığını anlamak için suda bulunan koliform bakteri sayısına bakılmaktadır.

Aynı şekilde gıdalarda bu bakterinin bulunması dışkı bulaşmasının (kontaminasyonunun) bir göstergesidir.

e. coli
İçme suyunun temizliği Escherichia coli bulaşması açısından oldukça önemlidir.

E. coli belirtileri nelerdir?

Oldukça patojenik olan Escherichia coli O:157 H:7 bakterisi insan vücuduna girdikten sonra bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler sırasıyla;

 1. Bakteri vücuda alındıktan 2-4 gün içerisinde karın ağrısı, abdominal kramplar ve kansız ishal görülür.
 2. Bu ağrıları ve diyareyi takip eden 1-2 gün içerisinde kanlı ishal başlar.
 3. Kanlı ishali takip eden 5-7 gün arasında tedaviye göre iyileşme gözlenir.
Karın ağrısı E. coli hastalığının belirtisi olabilir.

Aynı zamanda bu belirtilere ek olarak;

 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Gaz şikayetleri
 • Kramplar
 • Bulantı

gözlenebilir.

Ancak doğru tedavi uygulanmaz ise Hemolitik üremik sendrom gözlenir. Hemolitik üremik sendrom özellikle çocukları etkiler. Hemolitik üremik sendrom sonucunda hastların %60’ında iyileşme, %30’unda proteinüri, %5’inde kronik böbrek yetmezliği, %3-5 arasında ise ölüm gözlenir. Hemolitik üremik sendrom sonucunda hasta hayatta kalsa bile kalıcı böbrek sorunları gözlenebilir. Bu nedenle hastalıktan şüpheli kişilerin doktor gözetiminde tedavi olması oldukça önemlidir.

E. coli Hangi Hastalıkları Yapar

Dışkı ile kirlenmiş suların tüketilmesi veya gıda temizliğinde kullanılması sonucunda insan vücuduna giren ve hastalık yapabilme özelliği olan (O157 H7 gibi) bu bakteriler;

 1. Sindirim sistemi hastalıkları (ishal)
 2. Ürogenital sistem (idrar yolu enfeksiyonları) hastalıkları
 3. Menenjit
 4. Peritonit
 5. Septisemi
 6. Pnömoni gibi hastalıklar yapabilmektedirler.

Bu hastalıklara bakterinin kendisi neden olduğu gibi bazı Escherichia coli bakterilerinin ürettiği toksinler de hastalık yapabilmektedir.

E. coli tedavisinde kullanılan antibiyotikler nelerdir? E.coli ilaçları nelerdir?

Bu bakterinin neden olduğu hastalıkların tedavisinde antibiyotikler kullanılabilir. Bunlar; amoksisilin, trimethoprim-sulfamethoxazole, ciprofloxacin, nitrofurantoin gibi antibiyotiklerdir. Ancak tedavi de doğru antibiyotik seçimi oldukça önemlidir. Bu bakterinin yaptığı hastalıklardan şüpheli olan kişilerin (kanlı ishal gibi) mutlaka doktor kontrolünde ve doktorun belirleyeceği antibiyotikleri kullanması gerekmektedir.

e. coli tedavisi
Doğru antibiyotik kullanmak E. coli tedavisinde çok önemlidir.

Özellikle son yıllarda bu bakterilerin antibiyotiklere karşı hızlı bir şekilde direnç geliştirdikleri düşünüldüğünde doğru antibiyotik seçimi hayati önem taşıyabilir. Unutmamak gerekir ki bazı durumlarda (örneğin; küçük çocuklarda veya başka bir hastalığı bulunan kişilerde) bu hastalıklar ölümler ile sonuçlanabilir.

Korunma

 • Escherichia coli’nin neden olduğu hastalıklardan korunmak için içme sularının temizliğine dikkat edilmeli ve riskli durumlarda su arıtıcıları kullanılmalıdır.
 • Aynı zamanda gıdaların iyi yıkanarak tüketilmesi bu hastalıkları engellemenin en iyi yoludur.

  Gıdaların iyi yıkanması E. coli bakterisi bulaşmaması için çok önemlidir.
 • Yeme yolu ile bulaşan E. coli hastalıklarından korunmanın bir diğer etkili yolu ise kaynatma yöntemidir.
 • Genel hijyen kurallarına uymak ve elleri düzenli yıkamak çok önemlidir.
E. coli'den korunmak için el hijyeni oldukça önemlidir.
Elleri iyi yıkamak E. coli hastalığından korunmak için oldukça önemlidir.

Genel Özellikleri

Bu bakteri Gram negatif çubukçuk şeklinde bir bakteridir. Bazı türleri hareketli iken bazı türleri ise hareketsizdir. Mezofil bir bakteri olan E. coli 7-45 santigrat arasındaki sıcaklıklarda çoğalabilir. Bu bakteri sıcaklığa direnç göstermez ve yüksek sıcaklıklarda canlılığını kaybeder. Bu bakterinin çok sayıda farklı türü bulunmaktadır.

Kalın bağırsak florasında normal olarak bulunan bakteris normal şartlarda hastalık yapmaz. Ancak bu bakterinin birçok alt tipi bulunmaktadır. Bu alt tiplerin bazıları insanlarda hastalık yapabilmektedir. Bu alt tiplerden en önemlisi kanlı ishale ve ölümlere neden olabilen O:157 H:7 alt tipidir.

Tarihçe

Escherichia coli, ilk kez 1985 yılında Alman pediatrist Dr. T. Escherich tarafından bulunmuştur. Escherichia coli (okunuşu Eşerihiya koli şeklidedir) sağlıklı insanların bağırsaklarında doğal olarak bulunan bir bakteridir. Bu nedenle gıdalarda ve içme sularında bulunması dışkı bulaşmasının bir indikatörü olarak değerlendirilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.