Gıda Hattı

Esas Holding Kuruyemişçi Oldu

18 Nisan 2008, 14:31
Paylaş

Gıda sektöründeki büyümeyi hedefleyen Esas Holding, önümüzdeki günlerde Fransız bir şirketle birlikte hazır yemek işine girmeyi planlıyor

Esas Holding. Peyman Kuruyemiş'in yüzde 30'unu 11 milyon dolara satın alarak gıda sektöründeki portföyüne yeni bir marka daha ekledi. Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Peyman Yönetim Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı, hedeflerinin gıda sektöründe büyümek olduğunu belirterek, kısa bir süre önce Zorlu Holding’e ait Güney Gıda'yı alarak entegre et işine girdiklerini, ayrıca Fransız bir şirket ile hazır yemek işine gireceklerini söyledi. Esas Holding - Peyman ortaklığına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Emine Sabancı Kamışlı, Esas Holding olarak büyüme potansiyeli olan, dinamik ve yenilikçi zihniyeti paylaşan şirketlere ortak olduklarını söyledi.

Peyman Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nevzat Mutlular ise şunları söyledi: "13 kişilik ortaklık yapısına sahibiz. Hepimiz akrabayız. 250 yıldır Üsküp'tcn buraya 3ÜO hayvanlık kervanla gelen bir aileymişiz" dedi. Dede Korkut'un öğretilerinde yatan "bir olmak, ortak olmak' mantığını benimsediklerini ifade eden Mutlular, bu mantığı şimdi de Esas Holding'le işbirliği yaparak perçinlediklerini vurguladı. Sektörde yüzde 20 pazar payına sahip olan Peyman, kuruyemişte 50 yıllık geçmişi olan Balkan göçmeni üç aile tarafından 1995'te Eskişehir'de kuruldu. Peyman, Arapça 'yemin' anlamına geliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.