Gıda Hattı

Esansiyel yağlarla kendinizi zehirlemeyin!

13 Kasım 2021, 22:39
Paylaş
Esansiyel yağlarla kendinizi zehirlemeyin!

Esansiyel yağlar hoş kokularıyla herkesi cezbediyor. Ancak bu yağların ağız yoluyla alınması, birçok soruna yol açabiliyor.

İnternet çağı, bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmanın yanında, yanlış bilgilerin daha kolay yayılmasına da zemin hazırladı. Özellikle sağlık ve beslenme konusunda, kullanıcıları yanlış yönlendiren birçok bilgi, sosyal medyanın da etkisiyle hızla yayılıyor.

Bazı bilimsel araştırmaları, esansiyel yağ zehirlenmelerinin Avrupa, ABD ve Avustralya’da daha sık ve daha ciddi görülmeye başlandığını gösterdi. Bu yönde bir çalışma henüz ülkemizde gerçekleştirilmemiş olsa da bu konudaki bilgilerin internetten yayıldığı düşünüldüğünde, tehlikeyi göz ardı etmemek gerekiyor.

Esansiyel yağlar nedir?

Esansiyel yağlar, genellikle buharlaştırmanın kullanıldığı bir damıtım işlemi ile bitkilerden alınan, uçucu kimyasal bileşenlerdir. ‘Uçucu’ denmesinin sebebi, düşük sıcaklıklarda buharlaşmasıdır.

Esansiyel yağ adı verilmesinin sebebi ise, bir bitkinin kokusunun özünü taşımasından ileri gelir.

Parfüm, sabun, tütsü ve aromaterapi ürünlerinde kullanılan esansiyel yağların, sinir sistemini yatıştırarak sağlık üzerinde olumlu etki yaptığı söylenmektedir. Bazı üreticiler, bu yağların bölgesel olarak kullanılmasın ve ağız yoluyla alınmasını da önermektedir.

Uzmanlar ise bu öneriye şiddetle karşı çıkıyor.

Esansiyel yağlar, ağız yoluyla alındığında, kullanılan yağa göre değişen ciddi zehirlenmelere yol açabiliyor. 5 mililitre gibi küçük miktarlarda dahi ortaya çıkabilen zehirlenme, hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor ve çocuklarda hayati tehlikeye yol açabiliyor.

Uzmanlara göre klinik etkiler arasında kusma, merkezi sinir sisteminin yavaşlaması veya uyarulması ve aspirasyon pnömonisi yer alıyor.

Bazı esansiyel yağlar ise vücudun hormon dengesini bozabiliyor. Bilimsel çalışmalar, lavanta ve çağ ağacı yağlarında, testosteronu azaltan ve östrojeni taklit eden maddeler bulunduğunu gösteriyor.

Tüm bu uyarılar ışığında, doktorunuza danışmadan esansiyel yağların kesinlikle ağız yoluyla alınmamasını ve cilde uygulanmamasını öneriyoruz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.