Gıda Hattı

Erzurum'lu Naim Hoca kimdir? Erzurum'lu Naim Hoca hayatı

15 Kasım 2021, 11:27
Paylaş
Erzurum'lu Naim Hoca kimdir? Erzurum'lu Naim Hoca hayatı
Erzurum'lu Naim Hoca kimdir? Ödüle layık görülen ilk din adamı olan Erzurum'lu Naim Hoca hayatı ve yaaşamına dair tüm detaylar. Erzurum'lu Naim Hoca biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için araştırdık.

Erzurum'lu Naim Hoca kimdir? Yörenin en tanınmış hocası olmanın yanında ödüllü bir hoca da olan Erzurum'lu Naim Hoca hayatı ve her şey...

Erzurum'lu Naim Hoca biyografi

gerçek adı; Naim Gölleroğlu

doğum; 1925 (rumi 1341)

ölüm; 1999

Erzurumlu Naim Hoca kimdir
Erzurumlu Naim Hoca1

Erzurum'lu Naim Hoca hayatı

Naim Gölleroğlu tarihe 93 Harbi olarak geçen 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi sırasında veya sonrasın­da Ahıska taraflarından Kars ve Hasankale yoluyla Erzurum'a gelmişlerdir. Erzurum'un Mehdi Efendi Mahallesi Gümüşgöz sokağına yerleşen bu yoksul ailenin ikinci kuşağı sayılan Sabri Efendi ile Nuşire Hanınım ikinci çocuğu olan Naim, 1925 (rumi 1341); yılında bu mahallede doğdu. Sabri Efendi, geçimini sağ­lamak için evlerin damlarına çekilecek olan toprağı öküz ara­basıyla getirip ev sahiplerine satardı; bu nedenle Arabacı Sabri olarak tanınmıştı.

Ailenin ilk çocuğu olan Salih, okula gitmesine rağmen, ev­lerinin tek geçim kaynağı olan babaları Sabri Efendinin ölü­mü nedeniyle Naim okula gönderilemedi. Dokuz yaşma gelen Naim, ailenin geçimine katkıda bulunabilmesi amacıyla, Tebrizkapı'da berberlik yapan ve mahalleden de komşuları olan Mus­tafa Usta'nın yanına çırak olarak verildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.