Gıda Hattı

Eros Ramazzotti kimdir? Eros Ramazzotti hayatı

28 Ekim 2021, 17:05
Paylaş
Eros Ramazzotti kimdir? Eros Ramazzotti hayatı
Eros Ramazzotti kimdir? Ünlü bestekar ve şarkıcı Eros Ramazzotti hayatı ve şöhreti merak ediliyor. Eros Ramazzotti biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık. İşte Eros Ramazzotti özel hayatı ve sanat yaşamı hakkında her şey...

Eros Ramazzotti kimdir? İtalyan söz yazarı ve besteci oan Eros Ramazzotti hayatı ve bestelerine ilişkin tüm merak edilenler...

Eros Ramazzotti biyografi

adı; Eros Luciano Walter Ramazzotti

doğum; 28 Ekim 1963, Cinecitta, Roma

mesleği; İtalyan şarkıcı, söz yazarı ve besteci

1984'ten bu yana yayımladığı 11 stüdyo albümü, 1 EP, 2 toplama albüm, 2 konser albümü ve 35 single ile Avrupa'nın yanı sıra Orta ve Güney Amerika'da yüksek satış başarısı yakalamış, müzik kariyeri boyunca 40 milyon kopya satmıştır.

Eros Ramazzotti hayatı

28 Ekim 1963 yılında Roma’ya yakın bir kasaba olan Cinecitta’da doğmuştur. Daha çocukluğundan itibaren film setleri ile tanışmış; reklam filmi, okul müsameresi gibi etkinliklerle sahnelere alışmıştır. Ancak müziğe başlamasında asıl desteği boyacı olan babasından görmüştür.

Eros Ramazzotti kimdir?
Eros Ramazzotti

Müzikte ilk adımlar

Ortaokulu bitirir bitirmez konservatuvar sınavlarına girmiş fakat hocaları tarafından uygun olmadığı gerekçesi ile kabul edilmemiştir. 1981 yılında kendi yazdığı bir şarkı ile Castrocaro’da yapılan “Yeni Sesler” yarışmasına katılmış, finallere kadar yükselmesine rağmen 1.liği alamamıştır. Fakat burada gösterdiği performans ile ilk plak sözleşmesini imzalamıştır. Bunun üzerine müzik dünyasına daha yakın olabilmek için annesi Raffaella ve erkek kardeşi Marco ile beraber plak endüstrisinin merkezi konumundaki Milano’ya taşınmışlardır. Burada 1982 yılında ilk debutu olan Ad Uno Amico adlı parçayı hazırlar. Ancak hala genç bir yetenek olarak görüldüğü için Renato Brioschi’nin yanına gönderilir.

Sanremo Müzik Festivali

Böylece beklenen başarı, 1 yıl sonra özverili bir çalışma sürecinin ardından gelir. 1984 yılında Sanremo Müzik Festivali'nde yanında yetiştiği Brioschi ile beraber yazdığı Terra Promessa ile 1.lik ödülü alır ve anlaşma yaptığı plak şirketinin girişimleri ile ilk albümünü tanıtmak amacıyla pek çok Avrupa ülkesini kapsayan bir turneye çıkar. 1985 yılında Sanremo’da şansını bir kere daha denemek ister. Ancak Una Storia Impotante adlı şarkısı ile ancak 6.lık alabilir. Ancak aynı şarkı Fransa’da 1 milyon kopya satmayı başarır. 1986 yılında, 2. albümü Nuovi Eroi adlı albümü piyasaya sürer ve bu albümden Adresso Tu adlı şarkı ile tekrar katıldığı Sanremo’da yine 1.lik elde eder.

Eros Ramazzotti kimdir?
Eros Ramazzotti

Uluslararası ün

1987 yılında 3. albümü In Certi Momenti'yi piyasaya sürer. Bu albümde Patsy Kensit ile beraber söylediği La Luce Buona Delle Stelle pek çok Avrupa ülkesinde 1 numara olma başarısını gösterince Eros Ramazotti, 9 ay sürecek bir Avrupa turnesi düzenler. Bu turne sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada bir anda tanınmasını sağlar. Ramazzotti, 1987'de kazandığı bu başarının üzerine 1988 yılında Musica E adlı mini bir albüm daha hazırlar. Bu albüm büyük bir başarıya ulaşamaz. 1990 yılında 5. albümünün tanıtımını Venedik’te dünyanın dört bir tarafından gelmiş 200 gazetecinin huzurunda yapar. Il Ogli Senso adı verilen bu albüm 15 ülkede aynı anda piyasaya sürülür. Böylece Amerikalıların da dikkatini çeker ve Clive Davis’in daveti ile New York'taki Radio City Music Hall'de büyük bir izleyici önünde konser verir. Ramazotti, Amerika’da konser veren ilk İtalyan olarak da tarihe geçer. Bu albümü uzun bir dünya turnesi takip eder. 4 aralıkta Barselona’da verdiği konser, radyo ve televizyondan da yayınlanmasının yanı sıra 20.000 kişi toplamayı başarmış, böylece İspanyolların da gönlünü feth etmiştir.

1993 yılında yaptığı Tutte Storie sadece Avrupa’da 6 milyon kopya satmıştır. Daha önce hiçbir beyaz şarkıcıya klip çekmemesine rağmen Eros Ramazotti için bir ayrıcalık yapan Spike Lee'nin çektiği Cose Della Vita'nın video klibi tüm Avrupa’da en çok seyredilen video olmuştur. Ramazotti bu albümle sadece Avrupa’da turne yapmamış, 15 Latin Amerika ülkesine de turne düzenlemiştir. Tüm bu başarıların üst üste gelmesi, 1994 yılının Ramazotti için altın bir yıl olmasını sağlar.

Popülerlik

1994 yılında BMG International ile bir anlaşma imzalar. Aynı yıl Rod Steward, Elton John ve Joe Cocker’ın da bulunduğu Avrupa Yaz Festivali'ne katılır. 13 Mayıs 1996 yılında yapımcılığını tamamen kendisinin yaptığı Dove C’é Musica albümünü çıkarır. Hem İtalya, hem de Kaliforniya’da yayınlanan bu albüm 7 milyon satmıştır. Bu yıl aynı zamanda Ramazzotti’nin baba olduğu yıldır. Michelle Hunziker’den Aurora Sophie adlı bir kız çocuğu sahibi olur. Ekim 1997 yılında en iyi şarkılarının yer aldığı bir albüm çıkarır. Bu albümde Cose Della Vita adlı şarkıyı Can’t Stop Thinking of You adıyla Tina Turner ile beraber tekrar yorumlarlar ve böylece beraber bir kere daha Amerika'da çok satanlar listesine girmeyi başarırlar. 1998 – 2000 yılları boyunca aralarında Tina Turner, Pavarotti, Joe Cocker, Madonna, Anastacia, U2 ve Mustafa Sandal gibi ünlülerin bulunduğu pek çok kişi ile düetler yapar. Bunların neredeyse tamamı hayır kurumları için yapılan konserlerde sunulur.

Eros Ramazzotti kimdir?
Eros Ramazzotti

2000'li yıllar

2001 yılında yapımcılığını yine kendisinin yaptığı Stilelibero albümünü çıkarır. 2001 yılı boyunca da Doğu Avrupa ve Rusya'yı içine alan turnelere çıkar. 2003 yılında 9. albümü 9 piyasaya sürülür. Sadece İtalya’da 1.100.000 kopya satan albüm, dünya çapında 3.5 milyon satma başarısı gösterir. 2004 yılı turnelerle geçer ve günümüze kadar gerek hayır kurumları için gerek kendisi için yaptığı konserlerle kariyerine devam eder.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.