AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ermenistan ile lavaştan sonra lahmacun krizi!

Ermenistan ile lavaştan sonra lahmacun krizi!
11 Ekim 2016, 13:28

Daha önce lavaşı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aldırarak Türkiye’nin şimşeklerini üzerine çeken Ermenistan ile şimdi de lahmacun krizi patlak verdi.

Türk mutfağının tanınmış lezzetleri konusunda yaşanan tartışmalara bir yenisi daha eklendi.

lahmacun-gidahattiLahmacun'a "Lamadjo" dediler

Haberrus internet sitesinde yer alan bir haberde, Rusya’nın başkenti Moskova’da açılan “Lamadjo” isimli Ermeni restoranının, menüsündeki “Lamadjo” yemeği ile dikkat çektiği belirtildi. Haberde, Moskova’da iki şubesi bulunan restoranın sahiplerinin, lahmacunun Ermeni mutfağının en popüler yemeği olduğunu söyledikleri iddiasına da yer verildi. Yapılışı lahmacun ile aynı olan Lamadjo’nun adının, fonetik olarak lahmacunu andırması da, “Türkiye ile Ermenistan arasında yeni krizin adı, lahmacun” dedirtti.

lavas-gidahattiLavaş krizine Aralık’ta nokta konulacak

Türkiye ile Ermenistan, daha önce de lavaş konusunda karşı karşıya gelmişti. Ermenistan’ın, lavaşı UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aldırması üzerine devreye giren Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Kazakistan ile birlikte hazırlanan dosyayı, UNESCO’ya sunmuştu. Dosyayla ilgili nihai karar, 28 Kasım-2 Aralık 2016 tarihleri arasında Etiyopya’da düzenlenecek UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 11. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda verilecek.

hellim-gidahattiHellim kavgası!

Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi ile de baklava, feta peyniri, kalamata zeytini ve Kıbrıs’ın tanınmış bir ürünü olan Hellim Peyniri konusunda uluslararası platformda mücadele veriyor.

Rumların Hellim peynirini tescil ettirmek üzere AB’ye başvurması, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından tepkiyle karşılanmıştı. İngiltere’nin de başvuruda bulunduğu hellimin tescili konusunda Türkiye ve KKTC’nin itirazları, AB Komisyonu’na iletilmişti.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.