Gıda Hattı

Erkeklerde uzun yaşamanın sırrı ne?

28 Temmuz 2016, 17:06
Paylaş
Erkeklerde uzun yaşamanın sırrı ne?

İsveç’te yapılan bir çalışmaya göre fiziksel zindelik, daha uzun yaşamanın bir göstergesi. 45 yıl süren takip çalışmasında, egzersiz testlerinde daha fazla dayanıklılık gösteren orta yaşlı erkeklerin daha uzun yaşadığı belirlendi.

Araştırmacılar 1967 yılında, 50 yaşında olan 792 erkeğe bir egzersiz testi verdi. Testte, katılımcıların kendi sınırını zorlaması istendi. Daha sonra katılımcılar test sonuçlarına göre düşük, orta ve yüksek dayanıklılık grubu olarak 3'e ayrıldı.

Araştırma sonuçları European Journal of Preventive Cardiology dergisinde yayınlandı.

Zinde olmak uzun yaşamakla ilişkili

Araştırmadaki takip 45 yıl sürdü ve sigara kullanımı, kan basıncı (tansiyon) ve kolesterol seviyesi gibi etmenler ayarlandı. Dayanıklılık grupları arasındaki her 1 basamaklık artışın ölüm riskini %21 azalttığı belirlendi.

Araştırmanın başındaki isim olan İsveç’teki Gothenburg Üniversitesi’nden Dr. Per Ladenvall, “orta yaşta zinde olmamak, 45  yıllık bir dönem boyunca tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin artmasıyla ilişkilendirildi” ifadelerini kullandı.

yasli-erkek-spor-gidahatti

Fiziksel zindelik, oksijen kullanım kapasitesinin artmasıyla ilişkili

Araştırmacılar orta yaştaki katılımcıların fiziksel zindeliğini belirlemek için egzersiz testleri kullandı ve katılımcıların vücutlarının kullanabildiği azami oksijen miktarına ilişkin verileri inceledi. Genelde, fiziksel zindelik seviyesi daha yüksek olan bireylerin, diğer bireylere kıyasla daha fazla oksijen kullanma kapasitesinin olduğu belirlendi.

Araştırmacılar oksijen testini yapamayan katılımcılar için, bir alt grubun sonuçlarını kullandı ve aerobik kapasiteyi yaklaşık olarak belirledi.

Farklı egzersiz grubundaki bireyler arasında bazı önemli farklılıklar olduğu görüldü. ‘Düşük’ aerobik kapasite grubunda ortalama tansiyon (kan basıncı) ve sigara kullanım oranının daha yüksek olduğu ve bu gruptaki bireylerin ‘orta’ ve ‘yüksek’ aerobik kapasite grubundaki bireylere kıyasla daha hareketsiz bir yaşam tarzı olduğu görüldü.

Çalışma döneminin bitiminde, 313 katılımcının kalp damar hastalıkları nedeniyle, 322 katılımcının ise kanser ve diğer nedenlerle yaşamını yitirdiği görüldü.

yaslilik-4-gidahatti

Araştırmanın kısıtlamaları

Araştırmanın yazarlarına göre, çalışma grubunun küçük olması nedeniyle katılımcıların özel ölüm nedenleri hakkında karar vermek zor.

Araştırmada yer almayan, Michigan Üniversitesi’nden Dr. Venkatesh Murthy, çalışmada yer alan erkeklerin günümüzdeki erkeklerden daha hareketli bir yaşam tarzı olduğunu öne sürdü. Murthy’ye göre çalışmada yer alan erkeklerin 100 yıl önce doğmuş olması, çalışmanın günümüze uyarlanabilirliği açısından sınırlayıcı bir etken.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.