AramaArama
Gıda Hattı

Erkekler plansız alışverişlerinde gıda ürünlerini tercih ediyor

3 Mart 2015, 11:26
Paylaş
Erkekler plansız alışverişlerinde gıda ürünlerini tercih ediyor

Türkiye’de alışverişlerin yarısının plansız yapıldığı belirlenen araştırmaya göre, kadınların %48’i giyimde plansız alışveriş yaparken, erkeklerin %49’unun seçimi gıda ürünlerinden yana oluyor.

Fosfor Ajans’ın Method Research Company’ye yaptırdığı “Türkiye’nin Plansız Alışveriş Alışkanlıkları” araştırması sonuçlandı. Alışveriş sırasında, önceden satın almayı düşündüğü ürünler dışında çeşitli nedenlerle plan dahilinde olmayan başka ürünleri de satın alan kişilerin eğilimleri, araştırmanın ana konularından biri oldu.

Buna göre, Türkiye’de alışverişlerin %50’si “plansız” yapılıyor. Yani, satın alınan her iki üründen biri plansız satın alınıyor.

Bununla beraber plansız alışverişte kadın ve erkeklerin satın alma davranışları da farklılıklar gösteriyor. Erkekler %52 oranında plansız satın alma davranışında bulunurken, kadınlarda bu oran %47 olarak görülüyor.

Araştırmadaki ilginç sonuçlardan biri de, kadınlar ve erkeklerin plansız alışverişlerinde tercih ettikleri ürünlerdeki farklılıkta ortaya çıkıyor. Kadınların %48’i giyimde plansız alışveriş yaparken, erkeklerin %49’u seçimini gıda ürünlerinden yana kullanıyor.

Plansız alışveriş yapan her 100 kişiden 74’ü bu tarz alışverişten memnun olduğunu belirtirken, 15’i plansız alışveriş yapmayı umursamıyor. Katılımcıların sadece 10’u, plansız alışveriş yapmaktan memnun olmadığını dile getirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.