Gıda Hattı

Erkan Ocaklı kimdir? Erkan Ocaklı hayatı

16 Kasım 2021, 09:48
Paylaş
Erkan Ocaklı kimdir? Erkan Ocaklı hayatı
Erkan Ocaklı kimdir? Türkiye'nin en önemli beste ve söz yazarı olan Erkan Ocaklı hayatı ve yaşamına dair tüm detaylar. Erkan Ocaklı biyografi içeriğini ölüm yıldönümünde gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Erkan Ocaklı kimdir? Laz söz yazarı ve besteci olan Erkan Ocaklı hayatı ve yaşamına dair tüm detaylar v hakkında merak edilenler...

Erkan Ocaklı biyografi

doğum; 1949, Trabzon

ölüm; 16 Kasım 2008

mesleği; Aslen Arhavili olan Laz kökenli Türk sanatçı, besteci ve söz yazarı.

Erkan Ocaklı kimdir
Erkan Ocaklı

Erkan Ocaklı hayatı

Erkan Ocaklı 1949 Arhavili Laz kökenli bir ailenin çocuğu olarak Trabzon Maçka'da doğdu. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olmuştur. Müzik hayatına bağlama çalarak başlayan Erkan Ocaklı Unkapanı'nda harika plak tarafından keşfedilmiş ve geleneksel Karadeniz müziğini saza yorumlamanın ötesinde özgün besteleriyle kendi tarzını yaratmıştır. Erkan Ocaklı, Müzeyyen Senar ile Tepebaşı Gazinosu'nda Bülent Ersoy, Barış Manço ve Yıldıray Çınar ile Samsun fuarında birçok kez sahne almıştır 1970'li yıllarda gurbete çıkan Karadenizlilerin sesi olmayı başarmış ve ülke çapında popülarite kazanmıştır. Lazca ve Rumca dilinde yöresel ezgilerinde olduğu, toplam 40 albümü ve 350 adet bestesi vardır. Sanatçı 1980'li yıllarda Arabesk ve taverna müziğin yükselişe geçmesiyle yöresel çizgisini değiştirmiştir. İlk evliliğinden Büşra Ocaklı adında bir kızı ve Acarkan Ocaklı adında bir oğlu olan Erkan Ocaklı ikinci hanımı Nebahat Ocaklı ile 2001 yılında evlenmiştir. 2007 yılında pankreas kanseri teşhisi konulup ameliyat olan sanatçı adına hayranları 2 Aralık 2007'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir vefa gecesi düzenlemiştir.

Erkan Ocaklı, pankreas kanseri tedavisi gördüğü Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 16 Kasım 2008 pazar günü hayatını kaybetti. Erkan Ocaklı'nın cenazesi 17 Kasım pazartesi günü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Albümleri
Filmografi

Ula Ula niyazi (1991)
Tabancamın sapını (1987)
Fiyakalı enişte (1986)
Dam Üstüne Çul Serer (1975)
Oy emine (1975)
Kurtların sofrası (2004)
Rumca - Ema Ela

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.