AramaArama
Gıda Hattı

Eriğin kilosu ne kadar? Yeşil erik ucuzladı mı?

23 Mayıs 2021, 12:04
Paylaş
Eriğin kilosu ne kadar? Yeşil erik ucuzladı mı?

Yazın herkesin damağını çatlatan eriğin kilosu merak konusu oldu. 800 TL ile kilosu dudak uçuklatan yeşil erik ucuzladı mı? Yeşil Erik marketlerde ne kadara satılıyor? İşte yeşil erik hakkında bilinmesi gerekenler...

800 LİRADAN 20 LİRAYA DÜŞTÜ

Kış aylarında kilosu 800-900 liraya satılan erik şimdi ise sadece 20 liraya satılıyor. Corona virüs tedbirleri kapsamında bir hafta aradan sonra bugün ilk kez tezgâhlarını açan manav, yine fiyatın yüksek olduğunu dile getirerek, toptancılar ucuz satarsa vatandaş eriği daha da ucuzdan tüketebileceği söyledi.


Manav Aslanbenzer, “Şimdi sattığımız erikler bundan 1-2 ay öncesine kadar kilosu 800-900 liraya sattık. Tanesi bile 20 liraydı. Yurt dışından geldiği için fiyatlar bu derecede pahalıydı. Ama yerli üretimler gelmeye başladı. Şimdi ise 20 ila 30 lira arasında satıyoruz” diye belirtti.

800 liran 20 liraya düşen eriğin fiyatı, Türkiye'de üretim olduğu için yine pahalı bulan manav Aslanbenzer, bu konuda şunları söyledi: Aslında bu eriğin kilosu şu anda 10 liraya satılması lazım. Çünkü tam sezona girdik ve üretimler çoğaldı, ürün bollaştı. Ama şu anda kilosu 20- 30 liraya satıyoruz. Fiyatın yüksek olmasından toptancılar sorumludur. Üreticiler, örnek veriyorum 5 liraya aldıkları bize 8-9 liraya satıyor olsaydı bizde 10-12 liraya satardık. Ama onlar 5 liraya aldıkları bize 15 liraya satıyor. Bu durumda bizim de eli kolu bağlıdır.

YEŞİL ERİĞİN BİLİNMESİ GEREKEN FAYDALARI

Demir emilimini artırır ve kansızlığı önler. Özellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi sonrasında meyve olarak erik tercih edilerek demir biyoyararlılığı artırılabilir. 9-Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. 10-Anti-aging etkisi vardır, yaşlanmayı önler ve cildi yeniler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.