Gıda Hattı

Erich von Stroheim kimdir? Erich von Stroheim hayatı

22 Eylül 2021, 10:12
Paylaş
Erich von Stroheim kimdir? Erich von Stroheim hayatı
Erich von Atroheim Alman senarist ve yönetmendir. Bugün doğum günü olan ünlü senarist Erich von Stroheim biyografi araştırılmakta. İşte pek çok filmi ile dikkat çeken Erich von Stroheim hayatı...

Erich von Stroheim kimdir ve hangi alanda sanatını icra etmektedir. Sanat hayatı boyunca yer aldığı senaryolar hangileridir. Başarılı yönetmen hakkında merak edilen her şeyi sizler için oluşturduk.

Erich von Stroheim biyografi

doğum; 22 eylül 1885, Viyana

ölüm; 12 Mayıs 1957, Paris

meslek; senarist ve film yapımcısı

Erich von Stroheim

Amerikan sinemasının sessiz döneminin en önemli yönetmenlerinden biri olan von Stroheim, Viyana'da doğdu. Yahudi olan babası terzilere, şapkacılara malzeme satıyordu. Tezgahtarlıktan demiryolu işçiliğine uzanan değişik işlerde çalıştıktan sonra, Griffith'in Bir Ulusun Doğuşu ve Hoşgörüsüzlük filmlerinde figüranlık yaparak sinemaya adım attı. On yıl içinde çevirdiği dokuz filmle sinema tarihinin en seçkin yönetmenlerinden biri oldu.

Erich von Stroheim ve Pierre Fresnay, La Grande Illusion

Stroheim'ın Blind Husbands (Kör Kocalar, 1919) Amerikalı evli bir kadını baştan çıkaran Avusturyalı bir teğmeni, The Devil's Passkey (Şeytanın Maymuncuğu, 1920) kocasına ihanet eden bir kadının öyküsünü, Foolish Wives (Çılgın Eşler, 1922) Birinci Dünya Savaşı'nın sonundaki Monte Carlo'da Amerikalı bir diplomatın karısını baştan çıkaran, kendine kont sanı da yakıştıran bir sahtekarı, başyapıtı sayılan Greed (Para Hırsı, 1925) bir maden ocağında çalışırken San Francisco'da kaçak dişçilik yapmaya başlayan adama piyangodan büyük ikramiye çıkmasını, The Merry Widow (Şen Dul, 1925) kurgusal bir ülkede varlıklı kocası ölen Amerikalı bir dansözle iki prensin gönül ilişkilerini ve The Wedding March (Düğün Marşı, 1928) ise Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun son günlerinde, soylular sınıfının açmazlarını konu edindi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.