Gıda Hattı

Erich Maria Remarque kimdir? Erich Maria Remarque hayatı

25 Eylül 2021, 15:07
Paylaş
Erich Maria Remarque kimdir? Erich Maria Remarque hayatı
Erich Maria Remarque kimdir? Nazilere karşı mücadelesinde ve gösterdiği tepki nedeniyle eserleri yakılan Erich Maria Remarque biyografi ölüm yıldönümünde araştırılmakta. Erich Maria Remarque hayatı ve eserleri...

Erich Maria Remarque hakkında merak edilen herşeyi gidahatti.com olarak sizler için hazırladık. Eserleri tarimize kadar ulaşmış yazarın ilginç yaşamı...

Erich Maria Remarque biyografi

Asıl adı: Erich Paul Remark

doğum; 22 Haziran, 1898

ölüm; 25 Eylül, 1970),

mesleği; Alman yazar

Erich Maria Remarque hayatı

Erich Paul Remark Osnabrück'te Katolik bir ailenin içinde doğdu.Babası Peter Remark bir basımevi ustasıydı. Osnabrück arşivlerinde bulunan nüfus kayıtlarına göre 17. yüzyılda ihtilalde katoliklere yapılan baskılar yüzünden Fransa'dan göç etmişlerdi. Önceleri Remarque olan soyisimleri Alman imlasına göre Remark olmuştu.Bir süre Münster Üniversitesi'nde öğrenim gördü ama 18 yaşında birçok kez yara aldığı I. Dünya Savaşı'na katılmak zorunda kaldı. Savaştan sonra öğretmenlik, taşçılık ve Berlin'de bir tekerlek firması için test sürücülüğü yaptı.

1929'da, Remarque'nin savaşın mutlak kötülüğünü 19 yaşındaki bir askerin gözünden anlattığı, en ünlü eseri, Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Im Westen nichts Neues) yayımlandı. Bu kitabın ardından savaş zamanı ve sonrasını yalın ve duygusal bir dille gerçekçi bir şekilde anlattığı, edebi ve teknik açıdan daha olgun başka eserleri de yayımlansa da bunların hiçbirisi ilk kitabının yakaladığı başarıyı yakalayamadı. Remarque, ne kadar bu durumdan rahatsız olsa da hayatı boyunca Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabının yazarı olarak kaldı.

Erich Maria Remarque

1931'de İsviçre'ye yerleşti. 1933'te, Naziler eserlerini yaktılar ve yasakladılar. 1938'de Alman vatandaşlığından çıkarıldı ve 1939'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Almanya'da kalan kız kardeşi Elfriede Scholz Nazi karşıtı propaganda yapmak suçu gerekçesiyle tutuklandı ve kısa bir yargı sürecinin ardından idam edildi. Hollywood'da tanıştığı Paulette Goddard ile 1958 yılında evlendi.

72 yaşında Locarno, İsviçre'deki Sant Agnese kliniğinde aylardır muzdarip olduğu anevrizmadan dolayı öldü.

Eserleri

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, (1929)

Erich Maria Remarque Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok

Dönüş Yolu, (1931)
Hayat Kıvılcımı, (1952)
Yaşamak Zamanı, Ölmek Zamanı, (1954)
Ölesiye Yaşamak, (1956)
İnsanları Seveceksin
Ana Baba Günleri
Üç Arkadaş
Lizbon'da Gece
Kara Dikilitaş
Zafer Takı
Cennetteki Gölgeler
Ufuktaki İstasyon
Vaat Edilmiş Ülke
Tanrı'nın Gözdesi Yoktur

Erich Maria Remarque Tanrının Gözdesi Yoktur

Üç Yoldaş
Siyah Anıt

Erich Maria Remarque Enstitüsü

New York Üniversitesi'nde yazarın ismini taşıyan ve 1995'te Tony Judt başkanlığında kurulmuş bir enstitü vardır. Yazarın eşi Paulette Goddard'ın yaptığı bağışla kurulmuş bu enstitü, çağdaş Avrupa üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.