Gıda Hattı

Ergoterapi nedir?

27 Kasım 2021, 13:08
Paylaş
Ergoterapi nedir?

Kısaca ergoterapi, fiziksel, psikolojik ve sosyal sorunları olan kişilere hayatı dolu dolu yaşamaları için destek sunan bir sağlık mesleği.

Ergoterapistler, insanların hastalık, yaralanma, sakatlık veya zorlu yaşam koşulları ile karşılaştıklarında yapmak istedikleri ve yapmaları gereken günlük aktiviteleri yapmalarına yardımcı oluyor.

  • Öncelikle kişinin mesleğine odaklanmakta. Ergoterapistlerin asıl amaçları bireylerin sosyalleşmesi ve eğlenmesi, çalışması ve öğrenmesi, topluma katılmaları ve katkıda bulunmaları.
  • Ergoterapistler, bu günlük aktivitelerin hepimiz için ne kadar önemli olduğunu bireylere hatırlatır. Zorluklara veya sınırlamalara rağmen hayatı dolu dolu yaşamanızı sağlama konusunda uzmandırlar.
  • Ergoterapi, danışan merkezli, benzersiz kimliklerine, durumlarına ve ihtiyaçlarına yanıt veren bir program hazırlayarak insanların hayatlarını onlar için anlamlı ve tatmin edici bir şekilde yaşamalarına yardımcı oluyor.

Ergoterapi size nasıl yardımcı olabilir?

  • Kişisel bakım, boş zaman/hobiler/oyun, iş/eğitim, sosyal katılım ve uyku/dinlenme dahil olmak üzere hayatınızda önemli olan günlük aktiviteleri yapmanızı sağlayarak bireylere yardımcı oluyor.
  • Hastalığa, yaralanmaya, sakatlığa veya zorlu yaşam koşullarına rağmen daha dolu, daha tatmin edici bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için yaratıcı problem çözmeyi kullanarak kişilere fayda sağlıyor.

Mesleki terapistler, bir kişinin duygusal, sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarını etkileyen engelleri aşmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için günlük aktiviteleri, egzersizleri ve diğer terapileri kullanıyorlar.

Ergoterapistler  çocukların etkili oyunlar oynamasına yardımcı oluyor.  Okul performanslarını geliştiriyorlar. El becerilerini geliştirerek el yazısı ve bilgisayar kullanımı gibi ince motor aktiviteleri üzerinde fayda sağlıyor. Ayrıca günlük aktivitelerine yardımcı oluyor. Aynı zamanda özgüvenlerini ve başarma duygularını da artırıyor.

Çocukların el-göz koordinasyonunu geliştiriyor. Hayal kırıklığı ve öfkeyi nasıl yönettiklerini uygulayarak olumlu davranışlar ve sosyal beceriler öğretiyor.

Ergoterapistler hastaneler, okullar, rehabilitasyon merkezleri, ruh sağlığı tesisleri, özel muayenehaneler dahil olmak üzere birçok farklı ortamda çalışabiliyorlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.