Gıda Hattı

Ergezen: "Sezonda Mısır İthal Edilmesin"

22 Ağustos 2007, 16:17
Paylaş

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, Tarsus'ta mısır sezonunun açıldığını ve en büyük sorunlarının ithalat olduğunu belirterek, "Geçen yıl mısırın kilosu sezonda yapılan ithalat nedeniyle 36 YKr'den 30.5 YKr'ye kadar düşmüş ve çiftçi zarar etmişti. Bu yıl da benzer bir sorunla karşılaşmak istemiyoruz" dedi. Yeni hükümetten soruna çözüm üretilmesini beklediklerini dile getiren Ergezer, ithalatın mart ayından önce gerçekleşmemesi gerektiğini savundu.

Bir taraftan küresel ısınma nedeniyle rekoltelerin düştüğünü diğer taraftan da mısırın etanol üretiminde kullanılmaya başlanıldığını ve talebin arttığını anlatan Ergezer, dünyada mısıra ilginin arttığını, özellikle ABD'de etanol üretimi için mısır üzerinde ciddi çalışmalar yapıldığını kaydetti. Ergezer, mısırda Türk çiftçisine kilo başına verilen 67 YKr'lik teşviğin artırılması gerektiğini öne sürdü.

Kuraklık nedeniyle Tarsus'ta mısır rekoltesinde bu yıl yüzde 30'lara varan bir kayıp beklediklerini anlatan Ergezer, "Türkiye genelinde yaklaşık 3.5 milyon ton mısır tüketimi var. Bu ihtiyacın yaklaşık yüzde 70'i Çukurova bölgesinde yetişiyor. Yalnızca Tarsus'ta bu yıl 850 bin ton ürün bekliyor. Şu andaki rakamlarla Türkiye'nin mısır ihtiyacının tümünü karşılayamayabiliriz, belki ithalat şart, ancak sezonda yapılmamalı" diye konuştu. Geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle buğday eken çiftçinin zarar etmesiyle tarlalarını tamamen mısıra kaydırdıklarını anlatan Ergezer, "Ancak mısır ekilir ekilmez çiftçiyi bir korku aldı. İthalatla birlikte fiyatların geri çekilmesi en büyük endişe" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.