Gıda Hattı

Erdoğan: Tarımı Kalkındırmadan Türkiye'yi Kalkındıramayız.

13 Şubat 2007, 21:46
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) tanıtım toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin tarımı ‘öncelikli sektör’ olarak değerlendirdiğini, çiftçileri tekrar üretime döndürmek için çalıştıklarını söyledi. “Türk tarımını kalkındırmadan, Türkiye’yi kalkındıramayız” diyen Erdoğan, TARGEL Projesi’nin, tarımda bilgi ve tecrübeyi buluşturacağını kaydederek, “Bu proje bereket kokuyor, neticeyi, tarımda sıçramayı gösteriyor” dedi.

Tarım sektörünün 2004 ve 2005’te üst üste 2 yıl pozitif büyüme gösterdiğini, GSMH’ye katkısının yüzde 73 artarak, 21,8 milyar dolardan 37,8 milyar dolara yükseldiğini vurgulayan Erdoğan, tarım ürünleri ihracatının 2006 yılında 10 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti. “İş bilenin, kılıç kuşananın. Hortumlar kesilirse işte rakamlar nereden nereye gidiyor ve nasıl ülkeye dağılıyor, bunu çok net görmek mümkün” diyen Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin her alandaki potansiyelini harekete geçirmeyi, imkan ve kaynaklarını en doğru biçimde kullanmayı kendilerine amaç edindiklerini belirtti. Erdoğan, “Tarım ve sanayinin gelişmesini aynı ölçüde önemsiyoruz. Türkiye ‘sanayi ülkesi’ olmak ile ‘tarım ülkesi’ olmak arasında bir tercih yapmak durumunda değildir. Türkiye, hem sanayileşerek ekonomisini büyütecek, hem de tarımsal gelişmesi ile kalkınmasını sürdürecektir” şeklinde konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de, TARGEL kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edilen 2.500 ziraat mühendisi, veteriner hekim ve su ürünleri mühendisinin, Türkiye genelinde 20 bin köye hizmet vereceğini belirtti. Eker, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kadar çok sayıda teknik personel bakanlığımız tarafından köylerde görevlendiriliyor” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.