AramaArama
Gıda Hattı

Erdoğan Demirören hayatını kaybetti. Medya nasıl bir sınav verdi?

8 Haziran 2018, 13:42
Paylaş
Erdoğan Demirören hayatını kaybetti. Medya nasıl bir sınav verdi?

Birkaç ay önce Doğan Medya kuruluşlarını satın alan Demirören Holding kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Demirören’in İstanbul Florance Nightingale Hastanesi tarafından yalanlanan ölüm haberi, daha sonra yapılan açıklama ile doğrulandı.

Demirören Holding kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, 79 yaşında yaşamını yitirdi. Demirören, 31 Mayıs'tan bu yana hastanede tedavi görüyordu.

Medyanın erken haberine yalanlama

İstanbul Florance Nightingale Hastanesi'nde bir süredir tedavi gören Erdoğan Demirören’in ölüm haberi, ilk olarak bazı gazetelerin internet siteleri ile haber sitelerinde yer aldı.

Ancak bu haberler, İstanbul Florance Nightingale Hastanesi Tıbbi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil imzasıyla saat 11.26 civarında yapılan yazılı açıklama ile yalanlandı. Açıklamada, “Saygıdeğer iş insanı Erdoğan Demirören bir süredir hastanemiz yoğun bakım ünitesinde yatmaktadır. Durumu kritikliğini muhafaza etmektedir” denildi.

Ölüm saat 11.53 olarak açıklandı

Bu gelişmenin ardından hastaneden yapılan açıklamada ise Erdoğan Demirören’in hayatını kaybettiği bildirildi.

Açıklamada, “Sayın Erdoğan Demirören saat 11.53 itibariyle aramızdan ayrılmıştır. Bir süredir solunum yetersizliği nedeniyle tedavi altında olan Demirören, bugün itibariyle yaşamını yitirmiştir” ifadelerine yer verildi.

Cenaze töreni Pazar günü

Erdoğan Demirören’in kızı Meltem Demirören Oktay da, hastane önünde gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, “Acımız büyük. Hepimizin başı sağolsun. Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yatsın” diye konuştu.

Demirören'in cenaze töreninin Pazar günü öğle namazına müteakip Fatih Camii'nde yapılması bekleniyor.

Erdoğan Demirören kimdir?

28 Ağustos 1938 tarihinde İnegöl'de dünyaya gelen Erdoğan Demirören, Sirkeci’de oto yedek parça ithalatı ve pazarlaması konusunda faaliyet gösteren Kolaylık Oto'nun kurucusu Babası Şükrü Demirören`in 1957 senesinde vefat etmesiyle, genç yaşta aile işlerini devraldı.

Türkiye'nin ilk gaz şirketini 1972'de devren satın alan ve şirket sayısını 48'e yükselten Demirören, 1980'de ünlü 24 Ocak kararlarının açıklanmasından sonra küçülmeye gitti.

Demirören Holding, daha sonra birçok farklı sektörde faaliyet göstererek büyüdü.

Beşiktaş’ta futbol oynadı

1956-1957'de Beşiktaş'ta ve Emniyet'te profesyonel olarak futbol oynayan Erdoğan’ın Demirören’in oğlu Yıldırım Demirören de yıllar sonra Beşiktaş Kulübü başkanlığını yaptı. Yıldırım Demirören, halen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Doğan Medya’yı satın almıştı

Demirören Grubu, enerji, turizm, medya, sanayi, eğitim, inşaat sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

2011 yılında Milliyet ve Vatan gazetelerini Doğan Grubu'ndan satın alarak medya sektörüne giren grup, son alarak Doğan Grubu'nun medya varlıklarını satın almıştı. Anlaşmayla birlikte Aydın Doğan'a ait Hürriyet, Kanal D, Posta, Fanatik, CNN Türk, DHA, D-Smart gibi markalar Erdoğan Demirören'in sahibi olduğu Demirören Grubu'na geçmişti.

Erdoğan Demirören son olarak Hürriyet'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilmişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.