Gıda Hattı

Epstein-Barr virüsü, multipl sklerozun önde gelen nedeni olabiliyor

23 Ocak 2022, 11:44
Paylaş
Epstein-Barr virüsü, multipl sklerozun önde gelen nedeni olabiliyor

Yeni bir çalışma, Epstein-Barr virüsü ile multipl skleroz(MS) arasındaki nedenselliğe dair ikna edici kanıtlar sunmakta. Çoğu MS vakasının EBV enfeksiyonunu durdurarak önlenebileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca EBV'yi hedeflemenin MS için bir tedavi keşfine yol açabileceğini öne sürüyor.

MS, beyin ve omurilikteki nöronları koruyan miyelin kılıflarına saldıran bir hastalık. Nedeni bilinmemekle birlikte en büyük şüphelilerden biri, bulaşıcı mononükleoza neden olabilen ve konakçıda gizli, yaşam boyu bir enfeksiyon oluşturan bir herpes virüsü olan EBV.

Virüs ve hastalık arasında nedensel bir ilişki kurmak zor. Çünkü EBV yetişkinlerin yaklaşık %95'ini enfekte ediyor. Ancak MS nispeten nadir bir hastalık. Hatta MS semptomlarının başlangıcı EBV enfeksiyonundan yaklaşık on yıl sonra başlıyor.

EBV ve MS arasındaki bağlantıyı belirlemek için araştırmacılar, ABD ordusunda aktif görevde olan 10 milyondan fazla genç yetişkin arasında bir araştırma yaptılar.  Hizmet süreleri boyunca MS teşhisi konan 955 kişiyi çalışmaya dahil edildi.

Ekip, ordu tarafından iki yılda bir alınan serum örneklerini analiz etti.  Askerlerin ilk örnekleme sırasındaki EBV durumunu ve aktif görev süresi boyunca EBV enfeksiyonu ile MS başlangıcı arasındaki ilişkiyi belirledi.

Bu kohortta, MS riski EBV ile enfeksiyondan sonra 32 kat arttı ancak diğer virüslerle enfeksiyondan sonra değişmedi. MS'de tipik olan sinir dejenerasyonunun bir biyolojik belirteci olan nörofilament hafif zincirinin serum seviyeleri yalnızca EBV enfeksiyonundan sonra arttı.

EBV aşısı MS'i önleyebiliyor!

Araştırmacılar EBV enfeksiyonu ile MS başlangıcı arasındaki gecikmenin kısmen hastalığın semptomlarının en erken evrelerde saptanamamasından kaynaklandığı kanısında.

Ayrıca kısmen de EBV ile konakçının bağışıklık sistemi arasında gelişen ve latent virüs yeniden aktive olduğunda tekrar tekrar uyarılan ilişkiden kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Şu anda EBV enfeksiyonunu etkili bir şekilde önlemenin veya tedavi etmenin bir yolu bulunmuyor. Ancak bir EBV aşısı veya virüsü EBV'ye özgü antiviral ilaçlar  MS'i önleyebiliyor. Hatta iyileştirebiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.