AramaArama
Gıda Hattı

Epilepsi nedir? Epilepsi tedavi yöntemleri neler?

26 Mart 2016, 20:39
Paylaş
Epilepsi nedir? Epilepsi tedavi yöntemleri neler?

Türkiye’de yaklaşık 750 bin epilepsi hastasından 300 bini ilaç tedavisine yanıt vermiyor.  Prof.Dr. Erhan Bilir, ilaca dirençli hastalarda gerçekleştirilecek cerrahi tedavinin, epilepsi nöbetlerinin neden olacağı kötü sonuçları, yaralanmaya bağlı veya ani uykuda ölüm, fiziksel yaralanmalar ve hayat kalitesinin düşmesinin engellenmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti.

Türk Nöroşirurji Derneği Stereotatik, Fonksiyonel, Ağrı ve Epilepsi Cerrahisi ve Eğitim Grubu'nun ilkbahar sempozyumu Antalya'nın turizm bölgesi Belek'te gerçekleşti. Türk Nöroşirurji Derneği Grup Başkanı Prof.Dr. Ersin Erdoğan, Türkiye'de 750 bin olarak tahmin edilen epilepsi hastalarına her yıl 30 bin yeni hastanın eklendiğini belirterek, hastalığın tedavisinde en önemli sorunun, hekimlerin, hastaları zamanında epilepsi cerrahisi yapan merkezlere yönlendirmemesi olduğuna işaret etti. Erdoğan, "Bu hastalara ilk müdahale nöroloji uzmanları tarafından ilaç tedavisiyle yapılıyor. İlaçla hastaların yüzde 70'i tedavi oluyor. Geri kalan yüzde 30'u ise ilaca dirençli çıkıyor" diye konuştu.

Cerrahi tedavi epilepsi nöbetlerini sonlandırıyor mu?

epilepsi-sempozyumu-gidahattiBu noktada ortaya çıkan epilepsi cerrahisinin nöbetleri yani bayılmaları ilaçlarla kontrol altına alınmayan hastalarda uygulanabilecek bir tedavi yöntemi olduğunun altını çizen Prof.Dr. Erdoğan, genel olarak ilaca dirençli olan hastaların yüzde 50'sine epilepsi cerrahisinin uygulanabilir olduğunu belirtti. Cerrahi tedaviyle nöbetlerin ya tamamen ortadan kalktığını ya da sıklık ve şiddetinde önemli derecede azalma sağlandığını bildiren Erdoğan, "Cerrahi tedavi uygulanacak hastalar devam eden nöbetleriyle birlikte kullandıkları yüksek dozdaki ilaçlarını kabul edilmeyen yan etkileri yüzünden düşük yaşam kalitesi olan hastalardır" dedi.

Epilepsi hastalarında cerrahi müdahale ile etkin tedavi

epilepsi-nedir-epilepsinin-tedavisi-nasil-olur-gidahattiSempozyumda konuşan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Erhan Bilir, Türkiye'de 750 bini bulan epilepsi hastası bulunduğunu belirterek, yüzde 30'unun ilaç tedavisinden sonuç alamadığını bildirdi. Halk arasında 'sara' olarak bilinen epilepsinin, nöbetlerle kendini gösteren kronik bir hastalık olduğuna dikkati çeken Bilir, ilaç tedavisine yanıt vermeyen yaklaşık 300 bin hastanın cerrahi müdahaleyle etkili tedavi imkânına sahip olduğunu kaydetti. Başarılı bir cerrahi tedavinin ilaca dirençli epilepsisi olan hastalara uzun bir ömür sunduğunu vurgulayan Prof.Dr. Bilir, "Özellikle erken cerrahi epilepsi nöbetlerinin neden olacağı kötü sonuçları, yaralanmaya bağlı veya ani uykuda ölüm, fiziksel yaralanmalar ve hayat kalitesinin düşmesinin engellenmesi bakımından önemlidir" dedi.

Epilepsi nedir?

epilepsi-nedir-epilepsinin-tedavisi-nasil-olur-gidahattiTürk Epilepsi ile Savaş Derneği’ne göre, bilim ve teknoloji alanında atılan önemli adımlara rağmen insan beyni hala birçok sır barındırıyor. Bu sırlardan birisi olan ve halk arasında "sara hastalığı" olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkıyor. Epilepsi dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini etkileyen bir hastalık. Hastalık, erkek ve kadınlarda ırk ayrımı olmaksızın eşit olarak görülüyor. Epilepsi nöbetleri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ama sıklıkla en gençler ile en yaşlılar etkileniyor. Epilepsi nöbetlerinin çok değişik çeşitleri mevcut. Fakat temelde akılda tutulması gereken, nöbetlerin iki çeşit olduğu: Parsiyel (yani beyinde bir bölgeye sınırlı başlayan nöbetler) ve jeneralize (beyinde yaygın olarak olarak başlayanlar). Ancak burada kullanılan yaygın terimi daha kötü ve şiddetli bir nöbet tipi anlamına gelmez. Kullanılan bu isimlendirme, farklı nedenlere bağlı oluşan epilepsi nöbetlerini tanımlamak üzere kullanılmakta.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.