AramaArama
Gıda Hattı

Epilepsi farkındalığı için 26 Mart'ta mor giyinin

16 Şubat 2016, 10:20
Paylaş
Epilepsi farkındalığı için 26 Mart'ta mor giyinin

26 Mart dünya epilepsi farkındalık günü. Dünyanın birçok yerinde mor gün olarak adlandırılan 26 Mart’ta, lavanta çiçeğinin ‘yalnızlığı’ ifade ettiği ve epilepsili insanların birçoğunun hissettiği ‘izolasyon’ hissine karşılık geldiği için mor giyiliyor.

epilepsi-ve-beyin-gidahattiTüm dünyada epilepsi farkındalığı oluşturmayı amaçlayan 26 Mart Epilepsi Günü'nde, Epilepsi (sara) hastalığının bilinirliği ve bu hastalıkla ilgili toplumsal bilinci artırmak amaçlanıyor. ‘Mor Gün' etkinliğine destek vermek için dünyanın birçok yerinde mor renkte kıyafetler giyiliyor. Kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak gerçekleşen ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan Epilepsi hastalığının görülme sıklığı konusunda, dünyada bölgeler arasında herhangi bir farklılık yok. Epilepsi çok ani, kısa süreli davranış değişiklikleri ile kriz olarak kendini gösteriyor. Nöbet, beynin hangi bölgesinden kaynaklanıyorsa o bölgeye göre hasta üzerinde belirtiler gözlemleniyor. Genellikle nöbetler 1-2 dakika sürüyor ve kendiliğinden geçiyor.

Epilepsi nöbetleri iki farklı şekilde kendini gösteriyor

turk-epilepsi-savas-derneği-logo-gidahattiTürk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin verdiği bilgiye göre, epilepsi, dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini etkileyen bir hastalık. Hastalık, cinsiyet ve ırk ayrımı olmaksızın eşit olarak görülüyor. Epilepsi nöbetlerinin çok değişik çeşitleri olmakla birlikte temelde akılda tutulması gereken, nöbetlerin iki çeşit olduğu: Parsiyel (yani beyinde bir bölgeye sınırlı başlayan nöbetler) ve jeneralize (beyinde yaygın olarak olarak başlayanlar).

 Epilepsi ve ilaç tedavisi

epilepsi-gidahattiEpilepsi tedavisinde en önemli nokta nöbetleri durdurmaya yönelik olarak seçilen ilaçların düzenli ve planlı kullanımı. Her beş hastadan dördünde uygun ilaçlar seçildiğinde ve yeterli dozda alındığında nöbetler durur. Hekimler genellikle tek bir epilepsi ilacı ile tedaviye başlamayı tercih ediyor. Eğer bu ilaç nöbetleri yeterince kontrol altına alamıyorsa, o zaman ilaç değişimi yapılabilir veya ikinci bir ilaç eklenebilir.

Epilepsi ve cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi için nöroloji uzmanına başvuran veya sevk edilen hastalar mutlaka ameliyat olacak anlamına gelmiyor. Hastaların öncelikle haftalar süren bir takım cerrahi öncesi incelemelerden geçmesi ve uygulanacak cerrahi yöntemin tartışılması gerekiyor.

epilepsi-beyin-gidahattiCerrahi tedaviye karar vermeden önce hastanın nöbetlerinin tıbbi tedaviye dirençli olduğunun gösterilmesi gerekiryor. Bu nedenle hastaların en az 2 yıl ilaç kullanması gereklidir. En az 2-3 uygun antiepileptik ilacın tek tek (monoterapi) ve beraber (politerapi) yeterli dozda ve sürede kullanılması sağlanmalıdır. Nöbetlerinin nedeninin beyinde tümör, damarsal anormallik gibi yapısal bozukluğa bağlı olduğu hastalarda, cerrahi tedaviye daha erken karar verilebilir. Gerek ilaca direnç, gerekse cerrahi başarı bu durumlarda yüksektir.

Başlıca iki tipte epilepsi cerrahisi yöntemi bulunuyor. İlki ve tercih edileni epileptik odağın kendisinin kaldırılmasıdır (rezektiv cerrahi). Diğeri ise nöbet yayılım yollarının kesilmesi yoluyla nöbetlerin yayılmasını, sıklık ve şiddetini azaltmaya yönelik olan cerrahi yöntem. (fonksiyonel cerrahi, palyatif cerrahi).

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.