AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Engelli aşı randevusu alma - E-devlet orta ve ağır engelli aşı randevusu nasıl alınır?

Engelli aşı randevusu alma - E-devlet orta ve ağır engelli aşı randevusu nasıl alınır?
28 Mayıs 2021, 12:23

Engelli aşı randevusu alma - E-devlet orta ve ağır engelli aşı randevusu nasıl alınır? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı programına öncelikli bir grubun daha dahil edildiğini açıklayarak, ''Bugünden itibaren tam bağımlı orta düzey ve ağır engelli vatandaşlarımızın aşılanması başlıyor'' dedi. 

Engelli aşı randevusu alma

MHRS üzerinden aşı randevusu almak için tıklayın

Aşılamada Son Durum 

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, bugün itibariyle Türkiye genelinde toplam yapılan aşı sayısı 28 milyon 456 bini geçti. 1. doz uygulanan kişi sayısı 16 milyon 290 bin 240, 2. doz uygulanan kişi sayısı ise 12 milyon 166 bin 71 oldu.

Biontech Ve Sinovac Aşısının Yan Etkileri Neler? 

BİONTECH AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

Çok yaygın olanlar:
Baş ağrısı
Eklem ağrıları
Kas ağrıları
Enjeksiyon bölgesinde ağrı
Yorgunluk
Üşüme
Ateş
Enjeksiyon bölgesinde şişlik
Daha az yaygın olan başka yan etkiler de görülebilir.

Yan etkiler, ikinci dozdan sonra daha yaygın şekilde görülebilir.

SİNOVAC AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

Yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

Biontech Mi Sinovac Mı? 

Aşı sırası gelenler Biontech ve Sinovac arasından birini seçecek. Peki hangisi seçilmeli?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı daha önce yaptığı açıklamalarda aşı tercihinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatmıştı. Savaşçı, “Eğer kişi bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullanıyorsa, kemoterapi alıyorsa, kanser tedavisi görüyorsa veya daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirmişse ilk tercihi Sinovac aşısı olsun. Ama genç, sağlıklı hiçbir hastalığı yoksa, kronik hastalığı var; ama bu saydığım hastalıklar değilse o zaman Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.