Gıda Hattı

Enflasyonda Bugün Kritik Gün

3 Ocak 2008, 17:55
Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayı ve 2007 yılı enflasyon rakamlarını bugün açıklayacak. Enflasyonun Aralık'ta, Kasım'a göre daha düşük çıkması bekleniyor

Reuters'ın piyasada yaptığı ankete göre, Aralık ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0.30 ve Üretici Fiyatları Endeksi'nin (ÜFE) ise yüzde 0.39 artması bekleniyor. Ankete göre, Aralık ayı enflasyonuyla birlikte yılsonu TÜFE artışının yüzde 8.45, ÜFE artışının ise yüzde 6.20 olması öngörülüyor.

Merkez Bankası, 2007 için yılsonu hedefini yüzde 4 olarak belirlemiş, ancak özellikle kuraklık ve arz eksikliği nedeniyle yaz aylarında yükselmeye başlayan enflasyon bu hedefin tutmayacağını net bir şekilde göstermişti. Merkez Bankası'nın 2008 için hedefi de yüzde 4 seviyesinde bulunuyor.

Ekonomistler, Kasım ayında enflasyonun yüksek çıkmasına neden olan kamu sektörü zamları ve vergi artışlarının etkisinin ortadan kalkması ve giyim sektöründe indirimlerin başlaması ile Aralık ayında enflasyonun hızının yavaşlamasını bekliyor.

TÜİK verilerine göre, kasım ayında da TÜFE'deki artış yüzde 1.95 olurken, ÜFE'deki artış da ise yüzde 0.89 olmuştu. Geçen yılın Aralık ayında ise TÜFE'de yüzde 0.23 artış kaydederken, ÜFE'de ise yüzde 0.12 gerilemişti

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.