Gıda Hattı

Enflasyon verileri açıklandı! Haziran ayı kira zammı kaç oldu?

3 Haziran 2022, 12:39
Paylaş
Enflasyon verileri açıklandı! Haziran ayı kira zammı kaç oldu?
Enflasyon verileri açıklandı! Haziran ayı kira zammı kaç oldu? TÜİK Mayıs 2022 enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre kira artışında baz alınan TÜFE oranları da belli oldu. İşte Haziran ayı kira artışında tavan oranlar...

Enflasyon verileri açıklandı! TÜİK verilerine göre, TÜFE 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 35,64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73,50 artış gerçekleşti.

TÜFE'nin 12 Aylık Ortalaması Yüzde 39,33 Oldu

Ve on iki aylık ortalamalara göre, Mayıs ayı itibariyle 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 39,33 arttı.

Haziran ayında kira sözleşmesi yapacak veya yenileyecek kiracılar için zam oranı en yüksek yüzde 39,33 olacak.

Kira Artışında Üst Sınır TÜFE

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyon oranları yapılabilecek en üst kira zam oranını belirlemede kullanılır.

Asıl kira artış oranı ise ev sahibi ve kiracının anlaşmasına göre (TÜFE 12 aylık ortalamayı geçmemek şartı ile) belirlenir. Borçlar Kanunu kapsamında kira sözleşmesi yenilemesinde yapılabilecek en yüksek yasal zam oranıdır.

Artış yapılacak tarih olarak kira sözleşmesinin bittiği veya anlaşmalı olarak kira artışının yapılacağı tarih seçilmelidir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.