Gıda Hattı

Enflasyon canavarını gıda frenledi

5 Temmuz 2015, 14:55
Paylaş
Enflasyon canavarını gıda frenledi

Birkaç ay öncesine kadar enflasyonda düşüşün önünde engel olarak gösterilen gıda fiyatları, mevsim etkisiyle son iki aydır düşüş gösteriyor. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık TÜFE artışı, 17 ay aradan sonra Haziran’da yeniden tek haneye indi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Haziran ayında bir önceki aya göre %0,51 düşerken, ana harcama grupları itibarıyla aylık en fazla azalış gösteren grup, %2,79 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

2015 yılına Ocak ayında aylık bazda %3,52 oranında artışla başlayan gıda fiyatlarındaki artışlar, sonraki aylarda azalarak da olsa devam etti. Şubat’ta %2,59,  Mart’ta %2,47, Nisan’da %1,63 artış gösteren gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatlar, Mayıs ayında ise düşüşe geçti. Mayıs’ta fiyatlarda yaşanan %2,68 oranındaki düşüş geçen ay da devam etti ve gıda ve alkolsüz içecekler grubunda tüketici fiyatları %2,79 geriledi.

17 ay sonra tek haneli 

TÜFE Haziran’da yıllık bazda %7,20 olarak belirlenirken, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ise yıllık TÜFE artışı %9,28 oldu. Böylece gıda ve alkolsüz içeceklerde en son Aralık 2013’te %9,67 oranıyla tek haneli gerçekleşen TÜFE, 17 ay aradan sonra yeniden tek haneye indi. TÜFE, 2014’ün Haziran ayında %12,47, 2013’ün aynı ayında da %12,88 olmuştu.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde Mayıs'ta 4,72 puan olan genel tüketici enflasyonu ile fark da, Haziran ayında 2,08 puana kadar geriledi.

“Düşüş devam edecek”

Gıda fiyatlarındaki gelişmeleri değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaz aylarıyla birlikte sebze ve meyvede üretimin artmasının gıda fiyatlarında düşüşe yol açtığını, bunun enflasyonu da gerilettiğini söyledi.

Gıda ve alkolsüz içeceklerin tüketici fiyatları içindeki ağırlığının %24,25’i bulduğunu, ana harcama gruplarında en büyük ağırlığın bu grupta olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Önümüzdeki günlerde tarla ürünlerine geçildikçe, enflasyondaki gerileme devam edecek.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.